Cisco Spark, Rewolucja?

Kilka dni temu podczas spotkania Enterprise Connect 2015, Cisco ogłosiło zmianę nazwy narzędzia Project Squared na Cisco Spark. Pod tą nazwą kryje się produkt do pracy grupowej, dostarczony w modelu SaaS. Producent zapewnia, że wraz ze zmianą nazwy przyszło wiele usprawnień, które są wynikiem doświadczeń i feedbacków od klientów którzy używali Project Squared. Postanowiliśmy przetestować i przekonać się ile dobrodziejstwa do naszej pracy może wnieść Cisco Spark.

Dla kogo Cisco Spark

Cisco Spark pozycjonuje się jako narzędzie do grupowej pracy przede wszystkim dla tych organizacji, które nastawione są na dynamiczny rozwój, pracę w modelu Agile oraz tych dla których dużą wartością jest praca bez ograniczeń. Dzięki dostępności na urządzeniach mobilnych, komputerach stacjonarnych bądź prosto z przeglądarki praca w zespołach staje się łatwiejsza i osiągalna z dowolnego miejsca na ziemi. W każdej chwili można dołączyć do pokoju i zacząć aktywnie uczestniczyć w dyskusji, przeglądać wszystkie załączone materiały itp.

Jak zacząć

Aby rozpocząć swoją przygodę wystarczy wejść na stronę http://www.webex.com/ciscospark/ i w kilku prostych krokach założyć konto. Potem dostajemy już widok samej aplikacji, lekki dość intuicyjny portal gdzie w prosty sposób od razu możemy stworzyć pokój i zaprosić uczestników.

cisco spark

Wszystko wygląda lekko 🙂 i tak też działa. Dosyć łatwo można zarządzać uczestnikami spotkania, zapraszać nowe osoby. Sprawnie można załączyć pliki i później on-line’owo je przeglądać, bądź pobierać.
W ramach pokoju możliwe jest też zestawienia wideokonferencji oraz udostępnianie własnego pulpitu.
Poza tym otrzymujemy sporą listę usprawnień, oto kilka przykładów:

  • Moderacja pokojami: użytkownik może kontrolować kogo zapraszać do pokoju.
  • Prosta Administracja: możliwe jest wykorzystanie SSO do autentykacji, sychronizacja z usługami katalogowymi, kontrola uprawnień itp.
  • Integracja z Kalendarzem: Użytkownik może utworzyć pokój przy tworzeniu spotkania dzięki temu wszyscy dostają dostęp do wirtualnej przestrzeni gdzie przed i po spotkaniu mogą dzielić sie pomysłami.
  • Nowy klient na Windows: ostatnia wersja zapewnia szybki dostęp do zasobów, oraz powiadomienia nawet gdy aplikacja jest wyłączona.

Poza przeglądarka do dyzpozycji dostajemy klienta na platformy Mac OS i Windows jak również wersje mobilne IOS i Android.
Tutaj duże pozytywne zaskoczenie co do wydajności aplikacji mobilnej. Testowałem ją na dość starym iPhone 4S i działa bardzo szybko. Responsywność, czas uruchamiana wręcz powala w porównaniu z innymi aplikacjami (Facebook Messenger, WhatsApp). Wszystkie funkcje są tak samo dostępne niezależnie od platformy czyli wideokonferencje, załączanie plików, organizacja wirtualnych pokoi.

Cisco Spark Mobile

Cena/opcje

Co do samej oferty, można przyjąć trzy główne wersje oprogramowania:

  • Personal: w tym trybie otrzymujemy za darmo 1:1 oraz grupowe chatowanie, udostępnianie plików, 1:1 wideo rozmowy oraz spotkania z udostępnianiem pulpitu dla maksymalnie trzech uczestników. Poza tym kalendarz, integracja kontaktów, szyfrowanie.

Dodatkowo ogłoszone zostały dwie inne płatne subskrypcje:

  • Cisco Spark Message: która poza standardowymi opcjami zawiera również fukncje moderacji pokoi, Single-Sign-On, Directory Sync oraz wsparcie.
  • Cisco Spark Message and Meet: w której dodatkowo otrzymujemy spotkania w pokojach dla maksymalnie 25 uczestników oraz uprawnia do dostępu do WebEx Meeting Center lub Enterprise Edition.

Ceny jak zwykle uzależnione są od skali oraz rabatów danego klienta.

Podsumowanie

Produkt przedstawia się dosyć ciekawie. Podczas testów padały stwierdzenia w stylu: “no tak w sumie to samo co jabber” “no tak to samo co webex”. Po dłuższym zastanowieniu wydaje mi się, że jednak nie do końca. Różnica np między takim wirtualnym pokojem a np grupową dyskusją w Jabber jest taka, że każdorazowo po opuszczeniu czy zamknięciu grupowego chatu przechodzi on jakby w tryb archiwalny. W tym wypadku mam coś trwającego dłużej, można w każdej chwili dołączyć do pokoju, mieć dostęp do całej zawartości. Osobiście widzę to jako dobre zastosowanie w trybie pokój per zadanie grupowe/projekt. Dobrym zastosowaniem może być pokój jako grupa dyskusyjna, gdy pracujący razem team ludzi jest rozproszony geograficznie. W dość łatwy sposób można się zebrać aby przedyskutować jakiś pomysł, zrobić burzę mózgów. Widzę to jako dodatkowe narzędzie dla spotkań, pracy grupowej, komunikacji. Polecam gorąco pobawić się tym rozwiązaniem 🙂