Zdrowie i uroda

Czym jest Doppler tętnic szyjnych i mózgowych?

Doppler tętnic szyjnych i mózgowych jest najczęstszym badaniem stosowanym do diagnozowania przyczyny omdleń i zawrotów głowy. Wyjaśnimy, na czym polega ta procedura i jakie choroby można dzięki niej wykryć.

 

Charakterystyka działania badania USG Dopplera

Ultradźwięki to diagnostyczna analiza obrazu. Pozwala to na rodzaj nieinwazyjnego wglądu w ludzkie ciało. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych. Przenikają one przez tkanki miękkie, takie jak skóra. Ich wpływ na organizm ludzki jest neutralny. Dzięki temu sam test nie pociąga za sobą żadnych zagrożeń ani skutków ubocznych, takich jak na przykład narażenie na szkodliwe promieniowanie, jak ma to miejsce podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. 

Ultradźwięki są wysyłane przez sondę urządzenia. Następnie przenikają przez skórę i wewnątrz ciała odbijane są od narządów wewnętrznych, aby powrócić do głowicy, która wysłała fale. Aparat używany do badania USG interpretuje długość odbitych fal ultradźwiękowych i na tej podstawie tworzy obraz odzwierciedlający wewnętrzne struktury ciała. Pozwala bezboleśnie i bezinwazyjnie zobrazować wielkość i budowę większości narządów. Dodatkową cechą tego badania jest efekt Dopplera. Pozwala obrazować również poruszające się obiekty, mierząc odbite fale ultradźwiękowe. Badanie dopplerowskie służy do diagnozowania układu krążenia i jego nieprawidłowości. W tym przypadku ultradźwięki odbijają się od płytek krwi. Dzięki temu podczas badania możliwe jest określenie kierunku i prędkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Urządzenie z kolei odzwierciedla to w postaci kolorów i dźwięku. Dlatego USG Dopplera jest obecnie najbezpieczniejszym i najszerzej dostępnym badaniem, które pozwala monitorować przepływ krwi przez narządy i naczynia krwionośne.

Kiedy wykonać USG Dopplera tętnic szyjnych i mózgowych?

Celem badania USG tętnic szyjnych i mózgowych wykonywanego przez lekarza jest ocena zwężenia tętnic. Choroba ta może mieć wiele przyczyn, ale każda z nich jest spowodowana chorobą i może prowadzić do dalszych, poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnicy szyjnej i mózgowej jest obecność blaszek miażdżycowych. Wczesna diagnoza jest ważna dla skutecznego leczenia. Brak odpowiednich procedur udrożnienia tętnic szyjnych i mózgowych bezpośrednio zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Prawidłowe otwarcie światła i udrożnienie tętnic szyjnych i mózgowych jest niezwykle ważne, aby mózg otrzymał odpowiednią ilość tlenu. 

Warto jednak wiedzieć, na jakie sygnały płynące z naszego organizmu należy zwracać uwagę i które z nich są ważnym wskazaniem w badaniu USG Dopplera tętnic szyjnych i mózgowych. Głównymi i najbardziej niepokojącymi objawami są zawroty głowy i omdlenia. Dolegliwości te wskazują na nieprawidłowe dotlenienie mózgu lub występowanie problemów neurologicznych. Dlatego diagnostykę należy rozpocząć od badania ultrasonograficznego Dopplera tętnic szyjnych i mózgowych

Inne choroby, które sugerują zbadanie tętnic szyjnych i mózgowych, to także nadciśnienie czy stan po urazie szyi. Lekarze zalecają również profilaktyczne badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i mózgowych na tle miażdżycy, cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu. 

Badanie USG tętnic szyjnych i mózgowych metodą Dopplera pozwala nie tylko na wczesne wykrycie chorób układu krążenia, ale także na utrzymanie prawidłowej zawartości tlenu w mózgu. I chociaż zawroty głowy mogą być drobnym problemem, nie należy ignorować tego objawu i wykonać badanie Dopplera tętnic szyjnych i mózgowych.

 

Źródło: Gabinet USG Warszawa

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.