Popularność domków holenderskich stale rośnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Zwłaszcza teraz, gdy moda na odpoczynek na działce wróciła ze zdwojoną siłą. Szczególnie często kupowane są konstrukcje mobilne, osadzone na kołach. Z łatwością można bowiem zmienić ich położenie.
Nie jest to jednak jedyna zaleta, o jakiej warto wspomnieć. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na rozwiązania ekologiczne, gwarantujące znaczne ograniczenie wpływu na środowisko naturalne. Czy domki mobilne spełniają te kryteria? Jak najbardziej! Oczywiście zawsze przed złożeniem zamówienia warto upewnić się, w jaki sposób są one przygotowywane.
Z czego powstają domki holenderskie?
Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim użyte materiały konstrukcyjne. To właśnie do nich w dużej mierze zależy to, czy domek będzie eco czy też nie. Producenci starają się jak mogą, by spełnić kryteria prawne, a także wymagania stawiane przez klientów. Z tego powodu na rynku dostępnych jest wile bardzo ekologicznych budowli. Najczęściej powstają one z następujących elementów.
- Stalowa rama – zapewnia odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Dzięki niej właściciele domków mogą mieć pewność, że te nie rozlecą się przy silniejszym wietrze czy też w trakcie szczególnie intensywnych opadów. Rama musi oczywiście zostać należycie zabezpieczona przed korozją.
- Drewniany szkielet – zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że domki mobilne zyskują specyficzny charakter, który powinien przypaść do gustu właśnie zwolennikom ekologii. Oczywiście całość nie traci przy tym na wytrzymałości. Wręcz przeciwnie.
- Elewacja z paneli imitujących drewno – wyróżniają się pełną odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Co ważne, nie wymagają one żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych.
- Ocieplenie – w zależności od potrzeb, stosowana jest wełna mineralna lub pianka PUR. Nie ma tu więc mowy o materiałach szkodliwych dla środowiska.
Nowe domki mobilne stanowią świetną alternatywę dla standardowych konstrukcji letniskowych, które często powstają na działkach. Ich przewaga polega głównie na większym metrażu i wysokim komforcie, wynikającym z dostępnego wyposażenia.
Domki mobilne całoroczne – odpoczynek w zgodzie z naturą
Zastosowanie przedstawionych wyżej materiałów sprawia, że domki tego typu jak najbardziej można określić mianem ekologicznych. Warto wspomnieć również o tym, w jaki sposób są one ogrzewanie. Nie ma tu bowiem miejsca na żadne piecyki, zasilane drewnem lub, co gorsza, węglem. Nic z tych rzeczy. Domki holenderskie najczęściej dysponują ogrzewaniem elektrycznym. A jeśli zajdzie taka potrzeba, także nowoczesną instalacją gazową
W połączeniu z wysokiej jakości izolacją ścian oraz podłóg, całość sprawia, że mamy do czynienia z budowlami całorocznymi. Korzystać można z nich więc nie tylko latem, ale też jesienią i zimą. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Sprawia to, że mogą stać się doskonałym miejscem na wyjazd wakacyjny, weekendowy i każdy inny.
W rozważaniach na temat sposobu powstawania domków nie należy pomijać jednej, jakże ważnej kwestii. Otóż istnieje możliwość wykonania ich na specjalne, indywidualne zamówienie. Domki mobilne szyte na miarę to doskonały wybór dla wszystkich osób, którym zależy na czymś nietypowym lub przynajmniej w jakiś sposób wyróżniającym się na tle konstrukcji „standardowych”. Zamawiający decyduje między innymi o:
- metrażu,
- układzie pomieszczeń,
- wyposażeniu,
- liczbie i wielkości okien,
- kolorze elewacji,
- rodzaju użytych materiałów.
Jak widać, możliwości są naprawdę szerokie. Stwarzają doskonałą okazję do tego, aby zyskać domek prawdziwie ekologiczny, spełniający wszystkie, nawet najsurowsze wymagania. Oczywiście stanie się to realne po wyborze odpowiedniego wykonawcy. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować ofertę i zapoznać się z opiniami publikowanymi przez innych klientów. Zdecydowanie ułatwiają one wybór.