Leczenie stomatologiczne u dzieci, polegające na wypełnieniu i prostym usunięciu zęba często można przeprowadzić za pomocą zastrzyków w celu znieczulenia. Możliwe jest również zastosowanie łagodnego środka uspokajającego, który sprawia, że dziecko staje się bardziej zrelaksowane, a wizyta na fotelu stomatologicznym nie staje traumatycznym przeżyciem. Jednak dla niektórych dzieci, szczególnie tych bardzo małych, wprowadzenie w stan narkozy może być jedynym remedium, aby bez problemu przeprowadzić zabiegi stomatologiczne, także te bardziej skomplikowane. Oto praktyczny przewodnik dla rodziców – co należy wiedzieć o leczeniu zębów u dzieci pod narkozą.
Co należy rozumieć przez leczenie pod narkozą?
Podanie narkozy to inaczej znieczulenie ogólne, czyli po prostu stan kontrolowany, podczas którego całkowicie eliminuje się dolegliwości bólowe i jednocześnie stany lękowe w trakcie przeprowadzanych procedur medycznych. Używane do tego środki znieczulające to certyfikowane leki podawane za pomocą aparatury wziewnej lub iniekcji strzykawką.
Ogólne środki znieczulające muszą być podawane przez wyspecjalizowanych anestezjologów, czyli lekarzy z kierunkowym wykształceniem. Takie osoby są obecne przez cały czas trwania zabiegu i stale monitorują stan dziecka. Po zakończeniu procedur medycznych znieczulenie zostaje zatrzymane i dziecko powoli odzyskuje (również w warunkach kontrolowanych) przytomność. Konieczna jest tutaj pełna współpraca pomiędzy stomatologiem a anestezjologiem.
Jak się zachować przed takim zabiegiem?
To w głównej mierze od rodziców zależy właściwe przygotowanie dziecka na leczenie zębów pod narkozą. Warto odbyć z dzieckiem wstępną rozmowę, podczas której wyjaśnimy prostymi słowami to, jak dokładnie odbędzie się procedura. Można wspomnieć, że dzięki zabiegowi dziecko pozbędzie się bólu. Takie psychologiczne podejście to klucz do sukcesu.
Rodzice muszą również pamiętać o tym, że na kilka godzin przed zabiegiem stomatologicznym pod narkozą dziecko nie powinno jeść ani pić. Usunąć należy także wszelkiego rodzaju protezy zębowe, o ile takie dziecko posiada.
Kiedy leczyć zęby dziecka pod narkozą?
Oczywiście bezpośrednie wskazanie w tym kierunku powinno zależeć od rozpoznania medycznego, którego dokonuje stomatolog dziecięcy w porozumieniu z anestezjologiem. Ważna jest historia chorobowa dziecka, a także aktualnie przyjmowane leki. Tylko w ten sposób można dostosować rodzaj narkozy oraz jej dawkowanie.
Co do przypadków, gdy takie leczenie jest wskazane, to na pierwszy plan wysuwa się wyjątkowo duży stan zaniedbania jamy ustnej. Narkoza umożliwia bowiem leczenie kilku zębów naraz. Wskazaniem będzie również brak współpracy ze strony dziecka lub nasilony strach przed leczeniem stomatologicznym.
Warto pamiętać, że NFZ refunduje leczenie zębów u dzieci pod narkozą tylko w przypadku dzieci niepełnosprawnych oraz młodzieży do ukończenia 16 roku życia.