Dom i ogród

Wykładziny, dywany i meble tapicerowane – dlaczego należy je prać?

pranie-tapicerki-meblowej

Meble tapicerowane w połączeniu z szykowną wykładziną są w stanie znacznie upiększyć wnętrze. Są to jednak rzeczy, o które należy skrupulatnie dbać – a w szczególności czyścić na sucho i mokro. Wiele osób, niestety, pomija ten krok, przez co żywotność mebli może ulec znacznemu skróceniu. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie „dlaczego należy prać wykładziny, dywany i meble tapicerowane?” i podamy kilka porad, jak robić to najefektywniej. Zapraszamy do przeczytania!

Regularne pranie zwiększa żywotność materiału

Jeśli nie będziesz odpowiednio dbał o stan sanitarny Twojej wykładziny, to w krótkim czasie mogą się pojawić objawy zużycia. Wśród nich wymieniamy między innymi:

blaknięcie kolorów – barwy stają się znacznie mniej wyraziste, powstają też nieestetyczne plamy, których nie można się w żaden sposób pozbyć,

podwijanie się materiału – wykładzina stanie się sztywna, a jej rogi zaczną się zwijać: niemożliwe będzie jej całkowite wyprostowanie, co nie prezentuje się najlepiej,

zmiana faktury – materiał, który na początku był gładki i przyjemny w dotyku, zaczyna stawać się coraz bardziej szorstki i postrzępiony.

Jak widzisz – pranie wykładzin i dywanów to nie tylko sposób na czystsze wnętrze, ale też oszczędność, gdyż Twoje wyposażenie może „otrzymać” kilka dodatkowych lat życia.

Nie pozwól na rozwój drobnoustrojów

Odłóżmy na chwilę kwestie czysto estetyczne, i skupmy się na bezpieczeństwie domowników. Zadamy Ci teraz proste pytanie: czy chcesz, aby Twoje dzieci bawiły się w towarzystwie bakterii i wirusów?

Z całą pewnością odpowiesz, że „nie”. Co jednak, jeśli powiem Ci, że powierzchnia wykładzin podłogowych i mebli tapicerowanych to miejsce, w którym znajduje się najwięcej drobnoustrojów?

Aby się ich pozbyć, niestety nie wystarczy czyszczenie „na sucho” za pomocą odkurzacza czy ścierki.

Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo najbliższych, powinieneś zaopatrzyć się w specjalistyczny odkurzacz z funkcją prania – nie osiągniesz dzięki niemu efektów takich, jak przy skorzystaniu z usług profesjonalistów, jednak lepsze to, niż nic!

Czyszczenie a inne kwestie estetyczne

Raczej nie zdziwi Cię informacja, że regularne pranie tapicerek meblowych zapewni lepszy wygląd wnętrza. Nieprzyjemne zapachy będą znacznie łatwiejsze do usunięcia, a plamy będzie łatwo zetrzeć – będziesz mógł cieszyć się wyposażeniem, niczym prosto z salonu!

Jesteśmy zdania, że wypranie swoich mebli tapicerowanych dwa razy w roku przez profesjonalną firmę piorącą przyniesie znacznie lepsze efekty, niż samodzielne próby czyszczenia raz w miesiącu.

Polecamy Ci zainteresować się kwestią „metody prania ekstrakcyjnego” – bez problemu znajdziesz o niej sporo informacji w sieci. W dużym uproszczeniu jednak polega ona na „wyciąganiu” zanieczyszczeń poprzez wpuszczanie wody w głąb materiału, a następnie jej wysysaniu.

Nie zapominaj też o tym, aby pomiędzy pojedynczymi praniami regularnie czyścić swój domowy sprzęt „na sucho”.

Wiele osób znacznie bardziej przykłada się chociażby do mycia podłogi, niż czyszczenia tapicerki – nie bądź jedną z nich, i zadbaj o komfort oraz bezpieczeństwo swoich domowników!

inspirowane: Brudout.pl

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.