Zdrowie i uroda

Manicure – zabieg, który pokochają Twoje dłonie

Słowo manicure pochodzi z języka francuskiego i odnosi się do zabiegów kosmetycznych, mających na celu polepszenie zarówno kondycji, jak i wyglądu dłoni. Mowa tu nie tylko o malowaniu paznokci, ale również o takich czynnościach jak wycinanie skórek czy nakładanie kremu pielęgnacyjnego. Obecnie manicure jest na tyle popularny, że większość kobiet nie wyobraża sobie zrezygnowania z tego zabiegu i traktuje go jak oczywistość.

Manicure – rodzaje

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientek, salony kosmetyczne co rusz poszerzają wachlarz oferowanych przez siebie zabiegów. Dotyczy to również manicure, który ewoluował na przestrzeni lat i zaczął występować pod różnymi postaciami. Do najpopularniejszych z nich należą:

Manicure klasyczny

Jego podstawowym celem jest nadanie paznokciom ładnego kształtu, wygładzenie płytki i usunięcie skórek. Podczas zabiegu kosmetyczka usuwa pozostałości po poprzednim manicure i zaczyna pracę nad płytką paznokcia. Po dobraniu pilnika o odpowiedniej ziarnistości można przystąpić do wygładzenia powierzchni paznokci i nadania mu odpowiedniego kształtu. Kolejnym etapem manicuru klasycznego jest wycięcie skórek wokół paznokci, które uprzednio należy zmiękczyć – można zastosować dedykowany preparat lub zanurzyć paznokcie na kilka minut w ciepłej wodzie z dodatkiem środka myjącego. Faza końcowa manicure klasycznego polega na nałożeniu na paznokcie odżywki ochronnej lub wybranego lakieru. Bogatsza oferta zawiera również wykonanie peelingu złuszczającego martwy naskórek.

Manicure hybrydowy

Manicure hybrydowy jest najczęściej wybieraną formą zabiegu. Wykonuje się go na naturalnej płytce paznokcia poprzez nałożenie na płytkę paznokcia lakieru hybrydowego. Jest on trwalszy niż lakier tradycyjny i utrzymuje się na paznokciach nawet kilka tygodni. Celem utwardzenia, umieszcza się dłoń w dedykowanej ku temu lampie UV. Lakier ten stanowi swego rodzaju barierę ochronną dla naturalnych paznokci, dzięki której nie łamią się i nie pękają. Ściąganie manicure hybrydowego wymaga odpowiednich umiejętności, których nabycie zniweluje ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia, a tym samym jej osłabienia.

Manicure żelowy

W celu wykonania tego typu manicure, na płytkę paznokcia należy nałożyć żel, który formuje się na paznokciu za pomocą pędzelka, a następnie, podobnie jak lakier hybrydowy, utwardza się w lampie UV. Na tak przygotowany kształt nakłada się cleaner, lakier i top.

Manicure żelowy dedykowany jest osobom, których naturalna płytka paznokcia jest krucha i ma tendencję do łamliwości. Dzięki niemu nawet najsłabsze paznokcie można wydłużyć do wymarzonej długości.

Zalety manicure

Głównym aspektem przemawiającym za tak chętnym korzystaniem z zabiegu manicure, jest jego efekt końcowy. Piękne i zadbane dłonie to często wizytówka kobiety, dzięki której czuje się atrakcyjniejsza i pewniejsza siebie. Długotrwały efekt pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, a w przypadku lakieru żelowego i hybrydowego uzyskać można warstwę ochronną dla naturalnych paznokci. Wygoda i komfort wykonywania wszelkiego rodzaju prac, bez obaw, że zniszczymy starannie wypracowany efekt, zdecydowanie przemawia za skorzystaniem z zabiegu.

Podsumowanie

Archeolodzy znaleźli dowody, potwierdzające tezę, że zabieg upiększający paznokcie znany był już w starożytnym Egipcie, Rzymie, Grecji oraz Chinach. Pierwszy lakier w niczym nie przypominał współczesnych produktów, a na korzystanie z niego mogła pozwolić sobie jedynie „elita”. Z biegiem lat ewoluował nie tylko sam produkt, ale również przebieg zabiegu i forma dostępności. Nie zmieniło się natomiast jedno – zarówno w czasach tak odległych jak starożytność, jak i współcześnie, kobiety pragną wyglądać pięknie i elegancko, a zabieg, jakim jest manicure, z pewnością się do tego przyczyni.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.