Zdrowie i uroda

Jak wygląda przygotowanie do USG jamy brzusznej?

przygotowanie-do-usg-jamy-brzusznej

USG jest niezwykle skutecznym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Niesie ono ze sobą same korzyści. Badać można zarówno narządy wewnętrzne, jak i układ ruchu czy układ krwionośny przy pomocy aparatu Dopplera. Jednak zanim zjawimy się w gabinecie USG, warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do badania. Zazwyczaj wykonywanie USG nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Jednak badanie ultrasonograficzne brzucha jest wyjątkiem. Podpowiadamy więc jak przygotować się do USG jamy brzusznej.

Kiedy warto wykonać badanie USG jamy brzusznej?

USG to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Doceniane jest zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Lekarze wykorzystują je ze względu na dużą dokładność, szybkość i możliwość bezinwazyjnego wykrycia wielu chorób. Natomiast pacjenci doceniają bezbolesność, brak powikłań czy przeciwwskazań do jego wykonania i praktycznie brak ograniczeń co do częstotliwości powtórzeń. Tak więc podstawowym pytaniem nie jest czy, ale kiedy wykonywać badanie USG jamy brzusznej.

Dobrą praktyką jest przeprowadzanie tego badania okresowo w ramach profilaktyki schorzeń wewnętrznych. Najlepiej powtarzać USG jamy brzusznej co 2-3 lata. Takie podejście jest słuszne i skuteczne, gdyż wiele chorób nie daje zupełnie żadnych objawów, aż do momentu, kiedy na ich leczenie jest już za późno. Oprócz tego zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i sam pacjent mogą zaobserwować symptomy, które powinny skłonić do zgłoszenia się do gabinetu USG celem wykonania badania. Niepokojące objawy to przede wszystkim:

  • przewlekłe i ostre bóle brzucha
  • wzdęcie brzucha o niejasnej przyczynie
  • przebycie urazu jamy brzusznej
  • nawracające nudności, biegunki i wymioty
  • krwawienia z układu pokarmowego, moczowego lub dróg rodnych
  • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej
  • szybka utrata masy ciała
  • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej
  • żółtaczka

Jak przygotować się do USG brzucha?

USG jamy brzusznej jest jedynym typem badania ultrasonograficznego, które wymaga wcześniejszego przygotowania. Badania USG innych narządów można wykonywać w zasadzie z marszu, czyli bez jakichkolwiek przygotowań. W przypadku badania USG jamy brzusznej niezbędne jest pozbycie się z układu pokarmowego pęcherzyków powietrza i innych czynników, które mogłyby zaburzać obraz. Pęcherzyki powietrza, a więc gazy w układzie pokarmowym mogą prowadzić do postawienia złej diagnozy. Na aparaturze USG do złudzenia przypominają one guzy. Warto więc zaoszczędzić sobie stresów.

Do najważniejszych czynników obejmujących przygotowania do USG brzucha należą pokarmy, które spożywamy. Same przygotowania obejmują jedynie dzień poprzedzający badanie. Do najistotniejszych zaleceń lekarzy należy spożywanie dzień przed badaniem USG brzucha jedynie posiłków lekkostrawnych.

Należy więc zrezygnować z dań smażonych, napojów gazowanych i roślin strączkowych ze względu na ich wzdymające właściwości. Wskazane jest również ograniczenie błonnika w diecie, czyli zmniejszenie liczby surowych warzyw, owoców i ciemnego pieczywa. Ponadto pacjent powinien przyjść na badanie USG jamy brzusznej na czczo, czyli nie jeść co najmniej 6 lub jeśli to możliwe 8 godzin przed badaniem. Na dzień przed badaniem zabronione jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów i e-papierosów. Najlepiej jest także zrezygnować z kawy i bezwzględnie z gum do żucia. Wszystkie te czynniki wpływają na pracę układu pokarmowego i produkcję soków żołądkowych, a to z kolei może prowadzić do otrzymania zafałszowanych wyników badania USG jamy brzusznej.

Aby wyeliminować ewentualne gazy i pęcherzyki powietrza w jamie brzusznej można przyjąć Espumisan w dniu poprzedzającym badanie. Najbardziej optymalna dawka to 2 tabletki 3 razy w ciągu dnia. Bezpośrednio przed samym badaniem USG brzucha, czyli około 1-1,5 godziny, najlepiej jest wypić przynajmniej litr wody niegazowanej i nie korzystać z toalety. Dzięki temu pęcherz będzie pełny i pozwoli to lepiej ocenić układ moczowy i jelita pacjenta. Na samo badanie najlepiej jest wybrać luźne ubrania, a przede wszystkim bieliznę i spodnie, które nie uciskają brzucha.

Wszystkie te elementy przygotowania do badania mają na celu uzyskanie jak najlepszego i najdokładniejszego obrazu. Warto więc stosować się do zaleceń dla swojego własnego dobra.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *