Technologie

Jak ograniczyć zużycie energii w systemach sprężonego powietrza

Potrzeba ograniczenia zużycia energii stała się obecnie dużo ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. O ile w ubiegłym latach była to kwestia ekonomiczna pozwalająca nieco zaoszczędzić i zwiększyć zyski firmy, o tyle obecnie może to decydować nawet o istnieniu firmy i przetrwanie przedsiębiorstwa na rynku. Problem jest szczególnie wrażliwy dla firm, które swoją podstawową działalność opierają na wykorzystaniu systemów sprężonego powietrza zasilanych energią elektryczną. Tutaj ograniczenie zużycia energii wydaje się nieco trudniejsze. Jednak jest możliwe. Podpowiadamy co zrobić i jakie rozwiązania wdrożyć, aby zmniejszyć zużycie energii w systemach sprężonego powietrza.

Czy w każdym systemie sprężonego powietrza można ograniczyć zużycie prądu?

Zużycie energii elektrycznej do produkcji sprężonego powietrza niemal w każdym układzie może zostać zminimalizowane. Warto wiedzieć, że cena energii elektrycznej stanowi nawet 70% wszystkich kosztów zakupu i utrzymania sprężonego powietrza. Dodatkowo przy aktualnie szybujących cenach prądu kwestia ta staje się szczególnie ważna. Pokazuje to, jak istotna jest nie tylko optymalizacja wydajności systemu, ale także wdrożenie działań ograniczających zużycie energii w systemie sprężonego powietrza.

Dostosuj system sprężonego powietrza do potrzeb zakładu

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas budowy i projektowania systemu sprężonego powietrza, jest dobór sprężarek zgodnie z potrzebami procesu produkcyjnego. Kluczowym czynnikiem jest tutaj wybór sprężarek o zmiennej lub stałej wydajności. W ten sposób można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przestoje, co prowadzi do nieproduktywnego zużycia energii i jednocześnie nieuzasadnionego wzrostu kosztów eksploatacji. Warto również zainwestować w sprzęt wykorzystujący nowoczesną technologię, która ma na celu zwiększenie wydajności sprężarek powietrza poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Należy podkreślić, że sprężarka powietrza wykorzystująca nowoczesne technologie pozwala zaoszczędzić do 40% energii przy zachowaniu pełnej sprawności.

W co wyposażyć system, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów pracy ze sprężonym powietrzem jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterujących, które pozwalają elastycznie dostosować pracę urządzeń do specjalnych wymagań instalacji. Szczególnie w agregatach sprężarkowych zaleca się stosowanie takich rozwiązań, które pozwalają na skoordynowanie pracy urządzeń w celu zapewnienia efektywności pracy oraz zmniejszenia zużycia maszyn i urządzeń. Sprężarki powietrza są coraz częściej dostępne z dodatkowymi systemami oszczędzania energii. Takimi rozwiązaniami są np. systemy odzysku energii cieplnej. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu do 70% ciepła powstającego podczas sprężania gazu można odzyskać i przekazać do innych zadań w firmie – np. ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody przemysłowej.

Wykonaj audyt sprężonego powietrza

Dobrym rozwiązaniem na gruntowną kontrolę sprawności całego systemu produkcji i dystrybucji sprężonego powietrza jest zlecenie audytu instalacji sprężonego powietrza doświadczonej firmie. W ramach usługi audytu taka firma przeprowadza niezbędne testy urządzeń i sieci, sprawdza zastosowane rozwiązania oraz proponuje działania mające na celu optymalizację działania i ograniczenie zużycia energii. Przy parametrach technicznych dostosowanych do potrzeb zakładu informuje o wyposażeniu umożliwiającym maksymalne wykorzystanie potencjału i możliwości kompresora przy jednoczesnym ograniczeniu zapotrzebowania na energię elektryczną. Optymalizacja systemu sprężonego powietrza nie może doprowadzić do spadku ciśnienia w sieci oraz elementach systemu.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.