Dom i ogród

Co zrobić po zalaniu domu?

Zalanie domu wymaga podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do usunięcia jego skutków i niedopuszczenia do pojawienia się wykwitów pleśni czy zarodników grzyba. Najlepszym sposobem na to jest wynajęcie profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem pomieszczeń po zalaniu, a także remontami domów, w których doszło do tego rodzaju incydentów.

Przyczyny zalania domu

Przyczyny zalania domu mogą być różne. To złożony problem wymagający prawidłowej diagnozy. Kluczową kwestią jest znalezienie źródła zalania. Pierwszym symptomem świadczącym o tym, że w domu doszło do wycieku wody są zauważalne plamy na posadzce. Woda pojawia się na posadzce w prawie 90% wszystkich przypadków. Pochodzi ona z bardzo łatwych do zlokalizowania miejsc. Mogą nimi być między innymi:

  • uszkodzony wężyk od sprzętu AGD – pralki lub zmywarki,
  • rozszczelnienie podejść kanalizacyjnych służących do odprowadzania wody z wanny bądź umywalki,
  • pęknięte wężyki pod zlewem czy za pralkami,
  • nieszczelne lub poluzowane elementy miski sedesowej.

Wilgotne fugi w łazience mogą świadczyć o nieszczelnościach pojawiających się pod wanną i brodzikami, rozszczelnieniu silikonów przy wannie, a także pęknięciu rur znajdujących się pod posadzką w domach. Dochodzi także do zalania, które objawia się silnym zawilgoceniem ścian i sufitów. Może to świadczyć o nieszczelności dachu. Wyżej wymienione symptomy świadczące o zalaniu domu są sygnałem alarmującym dla właściciela nieruchomości. Powinien on jak najszybciej wezwać specjalistów, którzy zajmują się profesjonalnym osuszaniem budynków. Tylko wówczas można podjąć prawidłowe działania zmierzające do tego, aby usunąć skutki zalania powierzchni domu.

Remonty po zalaniu domu – powierz to zadanie specjalistom

Osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób pozbyć się skutków zalania domu powinny skontaktować się z profesjonalistami oferującymi fachowe usługi. Dzięki nim można podjąć się efektywnego remontu domu po zalaniu. Polega to przede wszystkim na wdrożeniu odpowiednich działań polegających na zlokalizowaniu wycieku, a także zabezpieczeniu go w taki sposób, aby nie doszło po raz kolejny do zalania domu. Ponadto na osuszaniu zalanych pomieszczeń, sprawdzeniu poziomu wilgotności w każdym pomieszczeniu, odgrzybianiu i ozonowaniu domu po zalaniu, a także przeprowadzeniu kompleksowego remontu. Tylko wówczas można przywrócić pierwotny wygląd pomieszczeń i nie narazić się na ponowne zalanie domu. Warto mieć świadomość tego, że profesjonalne osuszanie domu po zalaniu przeprowadzone przez fachową firmę, pozwoli na wykonanie wszystkich prac na koszt ubezpieczyciela, u którego zawarto umowę ubezpieczeniową nieruchomości. Dzięki temu właściciel nie jest narażony na wydatki związane z profesjonalnym osuszaniem domu po zalaniu. W trakcie prowadzenia wszystkich działań, profesjonalna firma oferująca osuszanie domów po zalaniu, sporządza odpowiednią dokumentację, na podstawie której można rozliczyć się z ubezpieczycielem.

Prace po zalaniu domu

Przywrócenie wszystkich pomieszczeń znajdujących się w domu, który został zalany, wymaga stworzenia odpowiedniego harmonogramu. Tylko wówczas prace będą przebiegały zgodnie z ustalonymi odgórnie procedurami. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest osuszanie pomieszczeń odbywające się przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń. To profesjonalne osuszacze o odpowiednio dobranej mocy działania. Ponadto ważne jest także przeprowadzenie osuszania podsadzkowego, przy pomocy którego można skutecznie pozbyć się wilgoci spod posadzki. Dodatkowo warto jest zastosować ozonowanie i odgrzybianie, aby nie dopuścić do tego, aby na ścianach pojawił się grzyb czy też wykwity pleśniowe mogące spowodować uszkodzenie powierzchni, a także zniszczenie mebli bezpośrednio przylegających do ścian.

Remonty po zalaniach świadczone przez profesjonalne firmy, polegają na wynajęciu doświadczonej ekipy, która specjalizuje się w tego typu pracach. Działania te obejmują przede wszystkim wykonanie prac w dokładnie osuszonych wnętrzach, w których został przeprowadzony pomiar wilgotności. Tylko wówczas można zapobiec ryzyku pojawienia się grzyba lub pleśni, który będzie miał doskonałe warunki do rozwoju w miejscach, gdzie w dalszym ciągu utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza.

Fachowe remonty po zalaniu domu są metodą na pozbycie się skutków tego zdarzenia. Przed podjęciem tych działań należy wykonać także pomiar wilgotności i zabezpieczyć pomieszczenia przed grzybem oraz pleśnią.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.