Dom i ogród

Czy warto kupić klimatyzator na zimę?

Dla wielu osób idealny czas na zakup klimatyzatora to koniec wiosny, ewentualnie początek lata. I trudno się temu dziwić – w końcu sprzęty tego typu służą przede wszystkim do chłodzenia pomieszczeń, a więc do walki z największymi upałami. Jak się jednak okazuje, zimą również warto o nich pomyśleć. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.

Klimatyzator z funkcją grzania – idealne uzupełnienie instalacji grzewczej?

 Jedną z przyczyn, dlaczego zakup klimatyzatora w tym okresie nie musi być złym pomysłem, jest fakt, iż do sklepów trafia mnóstwo nowoczesnych urządzeń, które obsługują nie tylko funkcję chłodzenia, ale również grzania. Najczęściej korzystają one z wbudowanej pompy ciepła, dzięki której istnieje możliwości zwiększenia temperatury w pomieszczeniu. Kiedy taki sprzęt przyda się najbardziej?

  • Na przykład przed sezonem grzewczym, a więc w momencie, gdy kaloryfery pozostają jeszcze zimne, a temperatura na zewnątrz spada. Posiadanie omawianego urządzenia uchroni Cię przed chłodnymi wieczorami.
  •  Klimatyzator z funkcją grzania w wielu sytuacjach pozwala oszczędzić energię. Gdy zależy Ci bowiem wyłącznie na dogrzaniu wnętrza, nie ma potrzeby wykorzystania całego systemu grzewczego. Zwłaszcza gdy masz do dyspozycji produkt nowoczesny, o wysokiej klasie energetycznej.
  •  Konstrukcje tego typu sprawdzą się w miejscach, w których kaloryfery działają słabo lub w ogóle nie mogą zostać zamontowane. Mowa tutaj na przykład o poddaszach, czy też garażach. Omawiane sprzęty okażą się wtedy jedynym wyjściem.

Nowoczesne klimatyzatory z funkcją grzania wyposażone są w zaawansowane mechanizmy filtrujące, a nierzadko także w nawilżacze i oczyszczacze. Wszystko to sprawia, że ich obsługa nie powoduje nadmiernego wysuszenia powietrza, ani innych problemów. W przeciwieństwie do niektórych systemów grzewczych.

Zakup klimatyzatora zimą – na jaką ofertę możesz liczyć?

 Jeżeli nie interesują Cię urządzenia z funkcją grzania, zima to i tak czas, w którym warto pomyśleć o przynajmniej przeglądnięciu katalogu poszczególnych sklepów oraz producentów.

Omawiany okres stwarza bowiem okazję do oszczędności. Ceny sprzętów są często niższe, wiele firm organizuje również promocje, które pozwalają obniżyć końcowy wydatek nawet o kilkadziesiąt procent. Zimowe zakupy to ponadto sposób na uniknięcie nerwowych poszukiwań i długiego czasu oczekiwania na dostarczenie oraz montaż klimatyzatora.

Każdy, kto kupował tego typu urządzenia w sezonie albo tuż przed nim, doskonale wie, jak czasem trudno w krótkim czasie otrzymać upragniony klimatyzator. Zainteresowanie jest bowiem tak duże, że producenci nie nadążają z zamówieniami. To samo zresztą tyczy się innych konstrukcji chłodzących, a więc wentylatorów oraz klimatorów. Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że system klimatyzacji dla Twojego domu lub firmy będzie gotowy na czas, pomyśl o wcześniejszych zakupach.

Tym bardziej że analiza oferty rynkowej w okresie zimowym daje Ci wystarczająco dużo czasu na to, aby porównać dostępne rozwiązania. Jak bowiem wiadomo, żeby wybrać dobry klimatyzator, należy:

  • obliczyć potrzebną moc sprzętu, która zależna jest między innymi od powierzchni chłodzonego (lub ogrzewanego) pomieszczenia, liczby domowników, a także ich indywidualnych potrzeb,
  • przeanalizować obsługiwane tryby i funkcje dodatkowe – może być ich naprawdę sporo, dlatego lepiej dokładnie przeczytać specyfikację oraz opis produktu,
  • sprawdzić elementy wyposażenia klimatyzatora – mowa tu zwłaszcza o systemach filtrujących, ewentualnym nawilżaczu, jonizatorze, czy też oczyszczaczu powietrza,
  • zwrócić uwagę na opinię innych klientów, którzy wypowiadają się zarówno o samych urządzeniach, jak i producentach. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie popełnisz błędy, który może Cię drogo kosztować,
  • ocenić sposób wykonania sprzętu. Chodzi oczywiście o użyte materiały i zastosowane rozwiązania, które mogą (choć nie muszą) stanowić o sile danego modelu.

Jak więc widać, kupno klimatyzatora zimą ma wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę. Szczególnie wówczas, gdy ma być to Twoje pierwsze urządzenie tego typu.

źródło: Clima Polska klimatyzatory

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.