Technologie

Praca dla programisty – jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Praca dla programisty

Szacunki Komisji Europejskiej nie pozostawiają złudzeń – na rynku pracy w Polsce brakuje około 50 tys. programistów. Tymczasem potrzeby firm na specjalistyczne usługi informatyczne rosną. Nie oznacza to jednak, że wystarczy pstryknięcie palców, by programista znalazł pracę. Atrakcyjne posady rozchodzą się bowiem niczym świeże bułeczki. Jak więc kandydat może zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Praca programista – CV i portfolio na cenzurowanym

 

Chociaż sytuacja na rynku pracy jest korzystna dla programistów, nie każdy specjalista wie, jak przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. Niedopracowane CV i portfolio zamiast pomóc, ciążą. Złe wrażenie robią nie tylko błędy językowe i literówki, ale również brak przejrzystej struktury, co sprawia, że rekruter musi się sporo natrudzić, by odnaleźć najważniejsze informacje. Dlatego tak istotną kwestią jest stworzenie atrakcyjnego CV i portfolio, dzięki czemu wyróżnisz swoją kandydaturę spośród innych.

Podstawowe zasady tworzenia CV programisty

 

W przypadku CV kluczowe jest pierwsze wrażenie. Jak sprawić, aby było ono pozytywne? Przede wszystkim dbając o stronę wizualną dokumentu. Ściana tekstu nikogo nie zachwyci. Dlatego informacje należy podzielić na sekcje, te zaś odpowiednio uszeregować.

Na górze (poniżej lub obok danych osobowych w zależności od wybranego wzoru) warto umieścić kategorię „profil zawodowy”, która zaanonsuje Cię potencjalnemu pracodawcy i wskaże najważniejsze atuty. Stanowić będzie ona niejako podsumowanie Twojej dotychczasowej kariery. Niżej natomiast powinny znaleźć się sekcje „doświadczenie zawodowe” i  „wykształcenie”.

Nie można również zapomnieć o kategorii „umiejętności”. Warto ją podzielić na dwie sekcje – umiejętności twarde i miękkie. Obecnie bowiem od programistów na równi wymaga się znajomości języków programowania co zdolności pracy w grupie. Na końcu warto opisać swoje zainteresowania, zarówno te związane, jak i niewiążące się z programowaniem. Nie wolno także zapomnieć o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych.

Portfolio programisty – co powinno zawierać?

 

Portfolio może stanowić uzupełnienie CV lub być odrębnym dokumentem, wysyłanym bez życiorysu. W jednym i drugim przypadku jest formą autopromocji i reklamy. Dlatego nie wolno traktować go po macoszemu, tym bardziej że coraz więcej firm wymaga przedstawienia portfolio w procesie rekrutacyjnym. Co koniecznie musi się w nim znaleźć?

Portfolio programisty powinno zawierać projekty, nad którymi specjalista pracował do tej pory. Warto je uszeregować w kolejności od najnowszego do najstarszego. Jeśli masz spore doświadczenie, nie musisz przedstawiać wszystkich projektów, w których uczestniczyłeś, tylko te najważniejsze. Pamiętaj, że portfolio to papierek lakmusowy Twojego doświadczenia. Dlatego powinno z niego jasno wynikać, jakie technologie, języki programowania i bazy danych znasz.

Programista na LinkedIn – media społecznościowe w natarciu

                       

Dobre CV i portfolio to jednak nie wszystko, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy jako programista. Liczą się kontakty biznesowe, a te – dzięki portalowi społecznościowemu LinkedIn – możesz nawiązywać także wirtualnie. Nawet jeśli jesteś początkującym programistą i nie masz dużego doświadczenia, stwórz swój profil. Opisz, jakie technologie znasz i jakimi umiejętnościami miękkimi dysponujesz.

Pamiętaj, że profil na LinkedIn to miecz obosieczny. Z jednej strony możesz dzięki niemu otrzymywać więcej ofert pracy. Z drugiej coraz częściej za jego pośrednictwem rekruterzy przeprowadzają wstępną selekcję kandydatów. Dlatego zadbaj o to, aby Twoje konto wyglądało profesjonalnie.

Chociaż wydawać by się mogło, że programista nie powinien mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy, rzeczywistość bywa różna. Żeby zdobyć dobrą posadę, warto zadbać o atrakcyjne CV i portfolio, a także profesjonalny profil na LinkedIn. Pracy warto także szukać za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej. Wówczas wielokrotnie zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie. Profesjonalny podmiot współpracuje bowiem z wieloma przedsiębiorcami, którzy potrzebują specjalisty na już.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *