Technologie

Jak wybrać odpowiedni kompresor do warsztatu?

sprezarka-tlokowa

Sprężarka w warsztacie doskonale sprawdzi się do zasilania narzędzi warsztatowych. Dotyczy to nie tylko zakładów samochodowych czy wulkanizacyjnych, ale także lakierniczych czy tapicerskich oraz innych, gdzie stosowane są narzędzia pneumatyczne czy siłowniki. Jak zatem wybrać kompresor do warsztatu, aby spełnił wszystkie stawiane przed nim wymagania?

Sprężarka tłokowa czy śrubowa?

W niewielkich warsztatach usługowych, gdzie przewidziane jest jedno stanowisko wykorzystujące sprężone powietrze do obsługi procesów można zastosować kompresor tłokowy o niewielkiej mocy. W takim wypadku wystarczająca może się okazać sprężarka tłokowa o mocy 4-5kW. Jednakże, jeśli planujesz zakup maszyny do średniego lub większego zakładu  lepiej postawić na kompresor śrubowy, który charakteryzuje się wyższą wydajnością i bezawaryjnością.

Jeśli szukasz kompresora do pracy ciągłej rozważ zakup sprężarki śrubowej. Jeśli jednak zdecydujesz się na kompresor tłokowy warto pamiętać, że ten rodzaj sprężarek nie jest dedykowany do pracy ciągłej – urządzenia tego typu przeznaczone są do pracy przerywanej – najlepiej 50:50. Zatem, jeśli realizowane w zakładzie procesy wymagają 200 litrów na minutę, to powinieneś rozważyć zakup sprężarki o wydajności ok. 400 litrów na minutę.

Na co zwracać uwagę wybierając kompresor warsztatowy?

Przy wyborze kompresora kluczowy jest dobór urządzenia do wymagań obsługiwanych procesów produkcyjnych lub usługowych. Tu istotnymi parametrami będą wydajność sprężarki, pojemność zbiornika ciśnieniowego i ciśnienie sprężania.

Wydajność efektywna, zwana także rzeczywistą, kompresora określa ilość sprężonego powietrza, jaką wytwarza urządzenie w jednostce czasu. Taką informację znajdziesz w specyfikacji technicznej sprężarki powietrza. Pamiętaj, że podawana wydajność ssawna podawana często w specyfikacji urządzeń niepochodzących od znanych producentów (np. z Chin) nie jest wydajnością efektywną. W efekcie możesz kupić urządzenie, które nie będzie spełniać stawianych przed nim wymagań.

Zbiornik ciśnieniowy z kolei pozwoli na utrzymanie ciągłości produkcji nawet w sytuacji, gdy zużycie powietrza będzie większe niż jego produkcja. Jaki zbiornik ciśnieniowy wybrać? Można powiedzieć, że im większy, tym lepszy. Choć w sytuacji, kiedy zakład ma zmienne pobory sprężonego powietrza, a układ powietrza pracuje w sekwencji lub kaskadowo, to produkcja skompresowanego gazu skupi się na uzupełnieniu buforu. Dlatego warto podkreślić, że wybierając zbiornik buforowy, należy uwzględnić przede wszystkim zapotrzebowanie zakładu przy jednoczesnym uwzględnieniu temperatur, wydajności oraz różnicy pomiędzy załączaniem a wyłączaniem sprężarki.

Jednocześnie musisz dostosować wielkość zbiornika do dostępnej przestrzeni w zakładzie. Warto rozważyć zakup sprężarki ze zbiornikiem pionowym – to pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Jednocześnie, jeśli będziesz wykorzystywać kompresor w różnych punktach zakładu postaw na urządzenie osadzone na kółkach lub wózku, wtedy bez problemu przestawisz je w miejsce, gdzie będzie potrzebne. Dostęp do sprężonego powietrza o stałym ciśnieniu ma znaczenie szczególnie w przypadku zakładów lakierniczych, choć jest istotny także przy innych technologiach.

Zdecydowanie warto postawić na urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów. W takim przypadku masz nie tylko gwarancję wydajnej pracy, ale także dostęp do części zamiennych i sprawdzonego serwisu.

Kupując sprężarkę do warsztatu, należy również zwrócić uwagę na ciśnienie robocze, które musi być precyzyjnie dostosowane do zapotrzebowania. Zazwyczaj w warsztatach wystarczają sprężarki z ciśnieniem 6 barów, ale w niektórych zakładach – np. w lakiernictwie wymaga się zastosowania powietrza o wyższym ciśnieniu. Co więcej, jeśli będziesz wykorzystywać kompresor do zasilania urządzeń pneumatycznych, sprawdź, jakie mają wymagania w zakresie ciśnienia roboczego. Zbyt niskie ciśnienie spowoduje niską wydajność pracy urządzeń.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy kupnie kompresora?

Jeśli sprężarka będzie zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk pracy, to warto postawić na urządzenia, które nie będą emitować nadmiernego hałasu – np. sprężarki z wygłuszeniem. Zbyt długa ekspozycja na hałas może powodować problemy natury zdrowotnej. Zwróć również uwagę na ilość emitowanego przez sprężarkę ciepła. Gdy kompresor pracuje w trybie ciągłym, wymaga nie tylko efektywnego systemu chłodzenia, ale również wentylowania pomieszczeń.

W niektórych branżach kluczową rolę pełni również czystość sprężonego powietrza. Na przykład w przypadku lakierowania zawilgocenie lub zanieczyszczenie skompresowanego gazu może odbić się negatywnie na jakości położonej powłoki lakierniczej.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *