Znaczenie nowych technologii w transporcie systematycznie rośnie. Firmy zajmujące się przewozem coraz chętniej inwestują w innowacyjne systemy. Jednym z rozwiązań, które cieszy się rosnącą popularnością, jest monitoring GPS floty transportowej. Jak działa? Dlaczego podczas wyboru firmy transportowej warto zwrócić uwagę na ten aspekt?
Jak działa monitoring GPS we flocie transportowej?
Wzrost zainteresowania nowymi technologiami w sektorze transportu nie powinien dziwić. Ich zastosowanie pozwala bowiem osiągnąć wiele korzyści – ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem, usprawnia pracę poszczególnych działów oraz jest źródłem oszczędności. Jedną z najchętniej wybieranych innowacji, która powoli staje się standardem w branży, jest monitoring GPS floty transportowej. Jak działa i co daje?
Umieszczony w samochodzie lokalizator GPS (Global Positioning System) wykorzystuje technikę satelitarną. Satelity wysyłają sygnały radiowe, a odbiornik GPS (mylnie nazywany nadajnikiem) zamontowany w pojeździe oblicza czas, który minął od wysłania sygnału do jego odbioru. Na tej podstawie urządzenie w pojeździe jest w stanie określić swoją pozycję, a tym samym lokalizację samochodu. Następnie informacja ta jest przekazywana do systemu monitoringu (centrali) i/lub użytkownika.
Monitoring GPS we flocie transportowej – jakie daje korzyści?
Podstawowym atutem płynącym z zastosowania monitoringu GPS jest możliwość dokładnego określenia lokalizacji pojazdu. Ułatwia to kontrolę nad flotą transportową. Pozwala bowiem zweryfikować to, czy kierowca nie wykonywał pozasłużbowych przejazdów. Wyeliminowanie nieautoryzowanych przebiegów przekłada się zaś na ograniczenie zużycia paliwa.
Co równie ważne, monitoring GPS:
- upraszcza i usprawnia zarządzanie flotą transportową – wszystkie pojazdy są połączone w jeden system, który nie tylko wskazuje położenie poszczególnych jednostek, ale również informuje o aktualnym obłożeniu floty. Dzięki temu osoba nią zarządzająca może szybko podejmować decyzje o zaangażowaniu wolnych samochodów,
- zwiększa bezpieczeństwo ładunku, floty i kierowców – choć monitoring GPS nie jest w stanie zapobiec kradzieży czy uszkodzeniu pojazdu, pozwala na natychmiastową reakcję w razie wystąpienia zagrożenia. Nowoczesne systemy wysyłają bowiem powiadomienia w przypadku podjęcia działań niezgodnych z protokołem lub wypadku.
Ponadto, dzięki monitoringowi GPS można bez trudu zlokalizować skradziony (uszkodzony) pojazd. Pozwala to na szybką interwencję odpowiednich służb. Co więcej, system umożliwia obserwację szeregu wskaźników, takich jak styl i płynność jazdy kierowcy. Zniechęca to do brawurowej jazdy, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo na drodze.
Nowoczesny system monitoringu GPS pozwala również monitorować czas pracy kierowców. Przepracowany, niewypoczęty pracownik stwarza bowiem zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
- poprawia terminowość i jakość świadczonych usług transportowych – dzięki lokalizatorowi GPS osoba zarządzająca flotą ma większą możliwość wpływania na przebieg transportu. Dzięki wysłanej przez nią informacji kierowca może zmienić trasę przejazdu, jeszcze zanim napotka przeszkodę (wypadek, korek, roboty drogowe). Pozwala to uniknąć opóźnień.
Co więcej, system monitoringu GPS daje również możliwość przeglądania historycznych zapisów tras i tworzenia raportów. Zebrane informacje pozwalają wyeliminować ewentualne błędy i poprawić jakość świadczonych usług.
Przy wyborze firmy transportowej warto sprawdzić, czy zapewnia ona monitoring GPS swojej floty i czy pozwala klientom na śledzenie ładunku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki jest status Twojej przesyłki i czy zostanie ona dostarczona bez opóźnień. System wysyłający informacje o stylu jazdy to również skuteczna motywacja dla kierowców do ostrożniejszej jazdy, co przekłada się na większe bezpieczeństwo towarów. Co więcej, w razie kradzieży pojazdu lokalizator umożliwia szybkie odnalezienie samochodu.