Biznes

Najczęstsze awarie silników elektrycznych w wózkach widłowych

Prowadzisz przedsiębiorstwo lub firmę, w której eksploatowane są wózki widłowe z silnikiem elektrycznym? Jesteś odpowiedzialny za serwis tych maszyn? Specyfika i ciężkie warunki pracy sztaplarek wymagają przeprowadzania regularnych przeglądów i serwisu ich podzespołów i mechanizmów. Jak w każdym pojeździe lub maszynie, które pracują pod dużymi obciążeniami, w wózkach widłowych awariom ulega bardzo często ich silnik. Sprawdź, jakie awarie występują w ich silnikach elektrycznych najczęściej.

Jak zdiagnozować awarię elektrycznego sinika wózka widłowego?

Pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na awarię jednostki napędowej, są często nietypowe i dziwne dźwięki w czasie pracy sztaplarki. Warto dokładnie je zbadań, lecz należy zrobić to po pracy, gdyż w ciągu dnia, z uwagi na hałas w magazynie lub na placu będzie to znacznie utrudnione. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się elementom silnika i jego połączeniom, w których mogą wystąpić ewentualne luzy.

Dzięki temu można szybko i łatwo zapobiec bardziej kosztownym naprawom jednostki napędowej. Dobrze jest wyczulić operatorów wózków, aby zgłaszali wszystkie nietypowe odgłosy i zachowanie silnika ich maszyny. Taka procedura umożliwi szybką diagnozę, a serwis wózków widłowych będzie zamówiony na czas.

Najczęściej występujące awarie w elektrycznych silnikach wózków widłowych

Bardzo częstą awarią jest nieprawidłowa lub krótsza praca baterii w maszynie. Warto pamiętać, iż jej prawidłowa praca ma duży wpływ na jednostkę napędową. Występowanie problemów z baterią i przez to z zasilaniem silnika może przyczynić się do wystąpienia spięć. Mogą one doprowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki. Awarii może ulec także sterownik silnika, co objawia się szarpaniem przy ruszaniu.

Szarpanie występujące w trakcie pokonywania zakrętów wskazuje z kolei na zużycie i konieczną wymianę półosi lub przegubów. Możliwe uszkodzenia innych ruchomych elementów silnika, objawiają się wibracjami i drganiami w jednostce. Warto sprawdzić luzy na jej podzespołach i ich wyważenie. Szybka weryfikacja problemu zapobiegnie wyrobieniu lub nagłemu zablokowaniu się elementu ruchomego w jednej pozycji.

W jaki sposób można naprawić silnik elektryczny w wózku widłowym?

Dość częstą awarią jest również przepalenie się zwojów w jednostce silnika, która została przeciążona. Przewijanie silników elektrycznych jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku ich awarii. Tak zwane przewinięcie wydłuży także żywotność danej jednostki.

Warto pamiętać, aby wymianę przepalonych zwojów zlecić profesjonalnej i doświadczonej firmie. Proces nawijania drutu wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i dobrania odpowiedniego materiału. Ewentualne błędy w trakcie serwisu mogą niestety skutkować poważnymi uszkodzeniami silnika.

Podsumowanie

Awarie silników elektrycznych w wózkach widłowych związane są najczęściej z osprzętem, przewodami, przekaźnikami oraz uzwojeniem. Objawiają się wibracjami, tarciem, a także szarpaniem jednostki. Szybka diagnoza sygnałów i odgłosów dochodzących z silnika może go uchronić przed bardzo kosztownym remontem.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.