Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednią pojemność zbiornika na gaz?

dom-ogrzewany-gazem

Rynek oferuje szeroki wybór zbiorników na gaz. Inwestorzy stoją przed trudnym zadaniem podjęcia decyzji o kupnie nowego lub używanego zbiornika w wersji naziemnej bądź podziemnej. Trzeba także zdecydować o jego pojemności. Możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone. Jak więc wybrać wielkość zbiornika najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb? Podpowiadamy co wziąć pod uwagę przy wyborze pojemności zbiornika na płynny propan.

Dostępne pojemności zbiorników na gaz

Zbiorniki na gaz występują w wielu różnych wariantach. Przyszli użytkownicy mogą wybrać zbiornik naziemny lub podziemny, a oprócz tego zakupić go w wersji nowej bądź używanej. Jednak to nie wszystko. Inwestor musi także zdecydować jakiej wielkości zbiornik posadowi na swojej działce. Możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone.

Standardowe rozmiary zbiorników na gaz to 990 l, 1750 l, 2700 l, 2750 l, 4850 l, 5000 l, 6400 l, 7000 l. Jednak każdy klient może zamówić zbiornik o dowolnej pojemności, mniejszej lub większej od standardowej i zostanie on wykonany na jego zlecenie. Sprawia to, że trzeba jedynie dobrać odpowiedni rozmiar zbiornika do swoich potrzeb. Podpowiemy więc jak to zrobić i jakie czynniki uwzględnić.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pojemności zbiornika?

Zbiornik na gaz propan powinien być dobrany pod kątem potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Zasadą jest, że to zbiornik dopasowuje się do potrzeb użytkowników, nie odwrotnie. W pierwszej kolejności musimy się zastanowić jak często planujemy tankować zbiornik na gaz.

Z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia tankowanie częściej niż dwa razy do roku nie jest korzystne. Poleca się więc wybranie pojemności zbiornika tak, aby tankować go raz lub maksymalnie dwa razy do roku. Dlaczego kwestie ekonomiczne również mają tu znaczenie? Ponieważ ceny propanu wahają się w ciągu roku w zależności od tego czy jest to okres grzewczy, czy też nie.

Tankując zbiornik raz do roku łatwiej jest wybrać odpowiedni moment, kiedy ceny są najniższe, bez obaw, że paliwa zabraknie w momencie, kiedy będzie ono najbardziej potrzebne. Kolejną istotną kwestią jest wielkość domu. Potencjalne spalanie gazu uzależnione jest od powierzchni, jaką będziemy za jego pomocą ogrzewać. Zgodnie z tym założeniem, im większy dom ogrzewamy instalacją gazową, tym potrzebna będzie większa pojemność zbiornika. Należy również zwrócić uwagę na to, czy gaz propan z przydomowego zbiornika będzie wykorzystywany wyłącznie do celów grzewczych.

Wielofunkcyjny charakter propanu sprawia, że z powodzeniem można go stosować do zasilania kuchenki gazowej czy do podgrzewania wody użytkowej. Kolejne zastosowania propanu wiążą się z jego większym zużyciem. Należy też uwzględnić liczbę osób w gospodarstwie domowym, które będą podgrzewały posiłki i korzystały z ciepłej wody. Choć na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że niektóre z tych czynników nie mają dużego znaczenia to w praktyce okazuje się inaczej. Dlatego warto już na etapie planowania uwzględnić wszystkie dodatkowe okoliczności wykorzystania propanu w domu.

Jak dobrać zbiornik na gaz najlepszy do swoich potrzeb?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki mogłoby się wydawać, że im większy zbiornik na gaz, tym lepiej i na wszelki wypadek dobrze jest zdecydować się na największą możliwą pojemność. Jednak nie do końca tak to wygląda. Duże zbiorniki na gaz, których pojemność przekracza 7000 l wymagają pozwolenia na budowę. Ponadto im większy zbiornik, tym więcej miejsca potrzebuje na działce, aby możliwe było jego bezpieczne posadowienie. Warto więc stawiać na optymalne rozwiązania.

W uproszczeniu przyjmuje się, że jeżeli gaz będzie stosowany jedynie do ogrzewania domu to w nieruchomości o powierzchni 160 m2 najbardziej optymalny będzie zbiornik o pojemności 2700 l lub 2750 l. Dla mniejszych domów o powierzchni około 100-120 m2 sugerowane są zbiorniki o pojemności 1750 l. Natomiast w większych posiadłościach o powierzchni około 190-200 m2 lepiej sprawdzi się zbiornik mieszczący 4850 l gazu propan. Większy zbiornik to większa możliwość oszczędnego użytkowania instalacji, jednak warto zachować zdrowy umiar i wybrać optymalny rozmiar zbiornika.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *