Biznes

Jak sprowadzić towar z ChRL

Cena towarów importowanych uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z ważniejszych elementów takiej wyceny jest nie tylko koszt transportu, ale także czas i przewidywalność dostaw. Ma to bardzo duże znaczenie dla sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw, które z kolei warunkuje bieżące zaopatrzenie procesów handlowych oraz produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Jak sprowadzić towar z ChRL, dbając o optymalizację kosztów oraz czasu dostaw?

Koszty sprowadzenia towaru z ChRL

Odległość dzieląca Europę z Chinami znacząco wpływa na ustalenie końcowej ceny towaru przez importera. Istotne staje się tutaj znalezienie rozwiązań, które nie tylko pozwolą na optymalizację zysków, ale przede wszystkim dadzą możliwość przewagi cenowej nad podmiotami konkurencyjnymi działającymi na rynku. Jednym z najdroższych środków transportu jest spedycja samolotowa. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń związanych z budową samolotów, a także z małej przepustowości lotnisk. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest transport morski i kolejowy, a jego cena jest porównywalna w długiej perspektywie czasu. Na koszt takiego przewozu składa się wiele czynników, wtm zakres oferowanych usług, częstotliwość transportu czy rodzaj transportowanego towaru. W celu określenia potencjalnych kosztów transportu warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanej firmy spedycyjnej, która wyceni koszt transportu w oparciu o indywidualne potrzeby importera.

Czas przewozu towaru z ChRL

Najszybszym środkiem transportu pozwalającym na sprowadzenie towarów z Chin jest fracht lotniczy. W przypadku dostaw typu “door-to-door” czas transportu nie przekracza dwóch tygodni. Mimo to dużym utrudnieniem staje się tutaj ograniczenie wielkości ładunku. Samoloty w przeciwieństwie do frachtu morskiego i kolejowego mają mocno ograniczony tonaż załadunku, oferują także stosunkowo małą przepustowość towarów. Mimo to transport samolotowy doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy dostawa towaru musi odbyć się w stosunkowo krótkim czasie.

Fracht morski pełni istotną rolę w transporcie towarów z Chin. Pozwala na przewóz towarów w nieograniczonej ilości. Czas takiego transportu wynosi jednak od 2 do 3 miesięcy. Dużą wadą transportu morskiego jest jego zależność od panujących warunków atmosferycznych oraz ewentualnych zdarzeń losowych. Czynniki te mogą spowodować niejednokrotnie opóźnienie planowanego transportu nawet o kilka tygodni. Co więcej, transport morski stosuje tzw. rolowanie kontenerów. Polega ono na usuwaniu ładunku z określonego kontenerowca w celu załadunku innego, ważniejszego towaru. W wyniku tego usunięty towar oczekuje na kolejny statek i kolejny załadunek. Ma to negatywny wpływ na czas przewozu i powoduje jego nieplanowane wcześniej wydłużenie.

Jeszcze innym rozwiązaniem stają się tutaj pociągi towarowe kursujące z Chin do Europy Nowym Jedwabnym Szlakiem. W przypadku transportu kolejowego import towarów nie jest narażony na tzw. rolowanie kontenerów, które powszechnie stosuje się w przypadku frachtu morskiego. Transport kolejowy nie jest też w tak dużym stopniu uzależniony od warunków atmosferycznych oraz ewentualnych zdarzeń losowych. Nowy Jedwabny Szlak biegnie przez tereny wyłączone z działań wojennych oraz słabo zaludnione w związku z czym występowanie na nim zdarzeń skutkujących opóźnieniem transportu jest stosunkowo rzadkie. Czas przewozu towaru transportem kolejowym z Chin do Europy wynosi mniej niż miesiąc — dostawy najczęściej realizowane są w terminie od 24 do 28 dni. Co więcej, fracht kolejowy zapewnia stosunkowo dużą przepustowość towaru.

Jak skutecznie sprowadzić towar z ChRL?

Ekspresowe pociągi towarowe to powszechnie stosowany rodzaj transportu pozwalający na skuteczne sprowadzenie towaru z ChRL. Ich atutem jest bez wątpienia czas transportu, przewidywalność dostaw i bezpieczeństwo załadowanego towaru. Dla importera najważniejsze jest posiadanie towaru. Dlatego też decyduje się on na nieco wyższą cenę towaru, który może w każdym momencie wprowadzić do obrotu niż produkt tańszy z ograniczoną dostępnością. Transport kolejowy generuje wyższe koszty sprowadzenia towaru, pozwala jednak na skrócenie czasu realizacji dostaw. Mając na uwadze optymalizację zysków, skutecznym sposobem na sprowadzenie towaru z ChRL jest Nowy Jedwabny Szlak.

 

Źródło: Spedycja międzynarodowa SYMLOG

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.