Lifestyle

Kosmetyka pośmiertna – czym jest i jak przebiega?

Wystawienie ciała osoby zmarłej na widok publiczny to powszechna praktyka. Bez odpowiednich zabiegów kosmetycznych i rekonstrukcyjnych nie byłoby to możliwe, gdyż mogłoby stanowić dla pogrążonych w żałobie bliskich zbyt duże przeżycie. Dlatego stosuje się kosmetykę pośmiertną. Czym ona jest i jak przebiega?

Kosmetyka pośmiertna – co to? Jak przebiega? Jakie działania obejmuje?

 Wbrew pozorom kosmetyka pośmiertna – określana również mianem tanatokosmetyki – obejmuje nie tylko zabiegi kosmetyczne, ale również czynności rekonstrukcyjne. Wszystko po to, aby zamaskować plamy pośmiertne i uszkodzenia na ciele zmarłego. Dzięki odpowiednio wykonanej kosmetyce pośmiertnej zmarły wygląda jakby spał. To bardzo ważne, jeśli ceremonia pogrzebowa odbywa się przy otwartej trumnie.

Kosmetyka pośmiertna obejmuje kilka etapów. Wykonuje się je krok po kroku, dzięki czemu zmarła osoba wygląda naturalnie, a jej ciało można wystawić na widok publiczny. Jakie czynności są przeprowadzane w ramach tanatokosmetyki.

  1. Dezynfekcja zwłok. Pozwala odkazić ciało i pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy czy też grzyby, które mogłyby stanowić zagrożenie nie tylko dla osób przygotowujących zwłoki do pogrzebu, ale również żałobników, jeśli ostanie pożegnanie ma odbywać się przy otwartej trumnie. W tym celu stosuje się specjalne preparaty dezynfekujące.
  2. Wprowadzenie płynów odkażająco-konserwujących. Stopują one rozkład ciała i sprawiają, że skóra zyskuje bardziej naturalny kolor, co pozwala ożywić również twarz zmarłego. Substancje wmasowuje się w ciało, aby je dokładnie rozprowadzić po układzie krwionośnym i wyeliminować z organizmu bakterie gnilne.
  3.  Zabiegi pielęgnacyjne. Obejmują one szereg działań, takich jak umycie ciała, strzyżenie golenie, a nawet obcięcie paznokci czy też farbowanie włosów i brwi, jeśli rodzina zmarłej osoby ma takie życzenie. Po umyciu ciała zabezpiecza się również miejsca po wkłuciach, odleżyny czy też niezagojone rany pooperacyjne.
  4.  Makijaż pośmiertny. To zwieńczenie całego procesu kosmetyki pośmiertnej. Nie tylko ukrywa on plamy opadowe, otarcia, siniaki i rany, ale również ożywia twarz oraz dodaje jej koloru. Dzięki użyciu kosmetyków odpornych na zmiany temperatur i doświadczeniu osoby wykonującej makijaż zmarły może prezentować się tak dobrze jak za życia. Make-up pośmiertny jest szczególnie ważny, jeśli śmierć nastąpiła po długiej chorobie, która odcisnęła piętno na twarzy zmarłej osoby. Pozwala bowiem ukryć niemal wszystkie niedoskonałości.
  5.  Fryzura i ubiór. Na koniec zmarłą osobę czesze się i ubiera w strój dostarczony przez rodzinę. Jeśli najbliżsi wyrażą taką wolę, ubranie może kupić zakład pogrzebowy. Możliwe jest też wykonanie bardziej skomplikowanych fryzur.
  6.  Odpowiednie ułożenie ciała w trumnie. Wbrew pozorom ma ogromne znaczenie. Dlatego przykłada się do niego dużą wagę.

Co ważne, jeśli zmarły zginął w wyniku wypadku lub w inny drastyczny sposób, nie zawsze trzeba rezygnować z ceremonii pogrzebowej z otwartą trumną. Specjaliści od tanatokosmetyki są bowiem w stanie odtworzyć utracone kończyny. Współcześnie można uzupełnić niemal każdy fragment ciała, w tym nawet palce i uszy. W ramach wykonywanych czynności specjaliści mogą skorzystać z fantomów lub odlać poszczególne kończyny i w efekcie uzupełnić braki. Zabiegi rekonstrukcyjne przeprowadza się przed makijażem pośmiertnym.

Tanatokosmetyka obejmuje szereg zabiegów rekonstrukcyjnych i kosmetycznych, dzięki którym wygląd zmarłej osoby nie jest dla żałobników aż tak dużym szokiem, co ma szczególne znaczenie, jeśli ceremonia pogrzebowa odbywa się przy otwartej trumnie. Nie można jednak zapominać, że to żmudny i drobiazgowy proces, który wymaga wiedzy, umiejętności i predyspozycji. Dlatego w profesjonalnym zakładzie pogrzebowym zajmują się nią specjaliści z wieloletnim stażem. Dzięki temu bliscy mają gwarancję, że z szacunkiem i godnością zaopiekują się oni ciałem zmarłej osoby.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.