Dom i ogród

Dywan się zawija? Jest na to metoda!

Dywan się zawija? Jest na to metoda!

Jeśli dywan przez długi czas pozostaje zwinięty, a nie wyprostowany, często pojawia się problem. Dochodzi w ten sposób do odkształceń, przez co po rozłożeniu dywanu na płasko, jego obrzeża zazwyczaj się zawija w mało estetyczny sposób. Jednak są łatwe sposoby jak się uporać z tym problemem. Chociaż niektóre z nich wymagają nieco więcej czasu.

Problem ze zwijającym się nowym dywanem

Nowe dywany bardzo często przechowywane są w formie zrolowanej, w ten sposób unika się uszkodzeń mechanicznych. Jednak po jego rozwinięciu w miejscu docelowym może być on wybrzuszony lub pofałdowany. Co zrobić w takiej sytuacji? Tu zazwyczaj kluczowy okazuje się czas. Wystarczy rozłożyć dywan i dać mu odrobinę czasu, a sam powinien wrócić do prawidłowego położenia. Włókna nowoczesnych dywanów są elastyczne, i chociaż łatwo się odkształcają, to i łatwo wracają do pierwotnego kształtu.

W przypadku nieco bardziej opornych i sztywniejszych materiałów, warto ponownie go zwinąć w delikatny sposób, jednak w przeciwnym kierunku niż był on zawinięty w fabryce, a na następny dzień wszystko powinno być w porządku.

Zagięte rogi dywanu

Innym, częstym problemem jest zaginanie się rogów dywanu w czasie jego użytkowania. Odstające elementy są mało estetyczne i wręcz niebezpieczne, ponieważ bardzo łatwo się o nie potknąć i wywrócić. Tego typu zagięcia nie wyprostują się samoistnie zgodnie z grawitacją, ponieważ ma zbyt małą wagę. Dlatego też, aby rozwiązać ten problem należy zadziałać w odpowiedni sposób.

Zagięte rogi dywanu z powodzeniem można dociążyć, najlepiej jakimś ciężkim przedmiotem o płaskiej powierzchni. Przykładowo może to być niewielki kawałek czystej deski, sklejki czy płyty meblowej, na której należy postawić dodatkowe obciążenie (dobrym i skutecznym pomysłem jest zgrzewka wody w butelkach czy ciężarki do hantli). Po upływie kilku godzin rogi dywanu powinny wrócić do pierwotnego kształtu.

Gdy dywan jest niewielkich rozmiarów warto spróbować sposobu z taśmą dwustronną, zaleca się przykleić rogi dywanu do podłogi, tak aby nie mógł się przesuwać i ślizgać.

Zawijanie się dywanu po praniu

Dywan prany w warunkach domowych, może się nieestetycznie pofałdować, co w późniejszym czasie prowadzi do wielu problemów. Dlatego też w przypadku większych i grubszych dywanów, warto skorzystać z profesjonalnych miejsc zajmujących się praniem dywanów. Dywan, który zostanie dobrze położony na płaskiej powierzchni jeszcze przed całkowitym wyschnięciem z pewnością dość dobrze się rozprostuje.

Nie zaleca się rozkładania mokrego dywanu na słońcu, ponieważ może prowadzić to do przebarwień i blaknięcia kolorów

W przypadku uciążliwych zagnieceń i odkształceń, gdy dywan się zawija, pomocna okazuje myjka parowa, która nie tylko dokładnie czyści, ale i pomaga utrzymać odpowiedni kształt dywanu. Zazwyczaj wystarczy kilka aplikacji pary wodnej na uporczywe zagięcia, aby dywan się całkowicie wyprostował, a zagniecenie zniknęło na dobre.

Zachęcamy do współpracy i wybranej formy kontaktu, a Twój dywan poczuje się dobrze zaopiekowany w naszych rękach. Damat – prawdopodobnie najlepsza pralnia dywanów w Warszawie!

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *