Lifestyle

Jak przygotować swoje dziecko do pierwszej lekcji pływania?

swimming-lesson

Nie jest niczym dziwnym, że młodsze dzieci denerwują się przed rozpoczęciem nauki pływania. Strach przed wodą to jedno, ale nowe miejsce i nowi ludzie mogą wywołać stres podobny do tego podczas pierwszego dnia w szkole. Jednak większość dzieci bardzo szybko przyzwyczaja się do przebywania w basenie i zaczyna czerpać przyjemność z zajęć. Ty, jako rodzic, możesz zrobić wiele, aby dobrze przygotować swoje dziecko do lekcji pływania i pomóc mu w oswojeniu się z nimi.

Kroki, które podejmiesz przed pierwszą lekcją na basenie, mogą przynieść długofalowe rezultaty, dlatego przygodę z pływaniem warto zacząć właśnie od nich. Poniżej przedstawiono 5 rzeczy, które mogą pomóc Twojemu dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo w wodzie już od pierwszych zajęć na pływalni.

  1. Opisz czego się spodziewać

Strach przed nieznanym jest jednym najsilniejszym z lęków każdego człowieka, najmłodszych dotyczy to najbardziej. Kiedy dzieci nie wiedzą, czego mogą się spodziewać na lekcji pływania, ich obawy, uzasadnione lub nie, wypełniają niewiedzy. Możesz skróć ten proces, dokładnie tłumacząc dziecku, co się wydarzy podczas lekcji pływania i jak będzie ona wyglądać. Jeśli sam nie jesteś pewien, skonsultuj się z instruktorem.

  1. Odwiedź obiekt wcześniej

Przyprowadź swoje dziecko do ośrodka pływackiego kilka dni przed rozpoczęciem lekcji. Dzięki temu, Twoja pociecha lepiej oswoi się z nowym miejscem i z pewnością znajdzie tam wiele interesujących rzeczy, które je zaciekawią i zachęcą do odwiedzenia pływalni ponownie.

  1. Zapoznaj swoje dziecko z instruktorem

Samo pozwolenie dziecku na obserwowanie sposobu bycia instruktora pływania będzie pomocne, jeszcze lepszą opcją jest spotkanie się z nim osobiście. Świetną okazją do tego jest zapisanie pociechy na zajęcia w placówce. Instruktor pracujący z dziećmi będzie miał duże doświadczenie w nauczaniu najmłodszych i doskonale wie jak sprawić, aby początkujący uczniowie czyli się mniej zdenerwowani. Kiedy nadejdzie już czas na pierwszą lekcję, Twoje dziecko będzie przywitane przez przyjazną, znajomą twarz i będzie czuło się bezpiecznie.

  1. Oswój dziecko z wodą podczas kąpieli w wannie

Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze maluchem, dlaczego nie zacząć wstępu do nauki pływania w wannie? Nawet jeśli Twoje dziecko jest już nieco starsze, to wciąż może w domowym zaciszu przełamać strach przed zanurzeniem głowy. Co więcej, wanna to idealne miejsce, aby pokazać dziecku jak świetne mogą być zabawy w wodzie i kontakt z nią. Jeśli kupiłeś już kąpielówki lub strój kąpielowy dla dziecka, niech Twoja pociecha założy go do kąpieli. W ten sposób będzie mogła przyzwyczaić się do tego, jak będzie czuć się w nim w wodzie.

  1. Bądź pewny siebie

Dzieci doskonale radzą sobie z odbieraniem różnych, niewerbalnych sygnałów od swoich rodziców. Jeśli ich rodzice wydają się zdenerwowani lub zaniepokojeni, dziecko też takie będzie. Oddając swoje dziecko pod opiekę instruktora pływania nie musisz się bać o jego bezpieczeństwo i możesz być pewnym, że Twój syn lub córka wrócą z basenu cali i zdrowi oraz z uśmiechem na buziach.

Kiedy przyprowadzisz już swoje dziecko do pływalni na jego pierwszą lekcję, pokaż swoją postawą, że nie musi się bać o to, że stanie mu się jakakolwiek krzywda. Dzięki temu, dziecko nie będzie czuło niepewności i będzie mogło w pełni cieszyć się nowym doświadczeniem.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *