Choć na co dzień być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, to wielu ludzi i ogrom sprzętu codziennie czuwa nad bezpieczeństwem na drodze. Jednym z akcesoriów będących nieodzownym elementem wyposażenia dróg, parkingów, a także ciągów pieszych i rowerowych są słupki drogowe. Są dostępne w różnych opcjach oraz wariantach w zależności od przeznaczenia. W artykule opisujemy najważniejsze z nich.
Rodzaje słupków drogowych
Większość słupków drogowych nie jest używana na samej jezdni, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Są to więc pobocza, parkingi czy ciągi piesze i rowerowe. W tych miejscach słupki zapewniają największą funkcjonalność. Najczęściej słupki drogowe są mocowane na stałe do gruntu za pomocą specjalnych śrub montażowych lub wmurowywane w podłoże. Sprawia to, że nie są mobilnym elementem infrastruktury drogowej, ale dzięki temu skutecznie wykonują swoje zadania. Można też spotkać się ze słupkami drogowymi mocowanymi na gumowej bądź plastikowej podstawie. Są nieco mniej stabilne, ale zapewniają mobilność wymaganą w niektórych sytuacjach.
Różnorodność słupków drogowych, jakie oferują producenci, sprawia, że z łatwością można je dostosować do różnych sytuacji i wielorakich zastosowań. W gamie słupków drogowych znajdziemy:
- słupki do łańcucha,
- słupki ze znakiem (U-2, U-12c, U-5a, U-5b, U-15b, U-21),
- słupki elastyczne prowadzące,
- słupki ostrzegawcze,
- słupki z taśmą rozciąganą.
Wymienione typy i rodzaje słupków drogowych różnią się wyglądem, jednak dzięki temu mają tak szerokie zastosowanie.
Zastosowanie słupków drogowych
Najczęstszym zastosowaniem słupków drogowych jest oddzielanie ciągów pieszych i rowerowych, a także stref ruchu samochodów. Zwiększa to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Ponadto słupki drogowe mają wiele opcji dodatkowych, takich jak wyposażenie w znaki drogowe, łańcuch czy taśmę rozciąganą. Słupki ze znakami doskonale nadają się do organizacji ruchu pojazdów. Natomiast słupki z łańcuchem czy taśmą są umieszczane nie tylko na drogach, ale również na parkingach, w halach czy magazynach. Pozwalają wyznaczyć kierunek ruchu albo ciągi ruchu pojazdów bądź pieszych. W magazynach i halach to rozwiązanie sprawdza się w celu oddzielenia ruchu maszyn czy wózków widłowych od stref, w których poruszają się piesi. Ponadto słupki z taśmą oraz słupki z łańcuchem wykorzystuje się do wykonywania tymczasowych lub stałych odgrodzeń terenu albo przejścia. W ofercie producentów słupków drogowych znajdują się również elastyczne słupki prowadzące. Mogą być uchylne lub z tabliczkami, w zależności od potrzeb.
Słupki drogowe, niezależnie od typu i rodzaju, najczęściej są oklejone taśmą odblaskową, która znacząco zwiększa widoczność po zmroku oraz w niesprzyjających warunkach pogodowych. Istnieje również możliwość wyboru słupków o różnej wysokości, dzięki czemu jeszcze lepiej spełnią swoje zadania w różnorodnych sytuacjach na drodze i poza nią.