Dom i ogród

Balustrada z nierdzewki i szkła

stal-nierdzewna

Balustrady ze stali nierdzewnej od dawna zaczęły wypierać na rynku balustrady wykonane z innych materiałów, górując nad nimi nie tylko jakością wykonania, ale i trwałością. Barierki ze stali nierdzewnej są nie tylko wytrzymałe, ale i bardzo opłacalne, co ma duży wpływ na ich popularność i częstotliwość wyboru wśród inwestorów. W ostatnich latach dużą popularność zyskały także balustrady ze stali i szkła. Jaki typ balustrady stalowej wybrać i dlaczego warto się zdecydować na balustradę ze szkłem?

 

Jakie są rodzaje balustrad z nierdzewki i szkła?

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów balustrad i typów ich wykończenia. Najpopularniejszymi są jednak balustrady stalowe ze szklanym wypełnieniem, które z równą częstotliwością są montowane zarówno wewnątrz budynków, jak i przy balkonach i tarasach

 

Jednym z popularniejszych rodzajów balustrady zewnętrznej są balustrady szklane w stalowej ramie. Wybór tego typu balustrady najczęściej podyktowany jest chęcią zainwestowania w klasyczny produkt, który bez względu na panujące w architekturze mody zawsze będzie wyglądał stylowo. Balustrada ze szkła w ramie ze stali nierdzewnej montowana jest do balkonu za pomocą stalowych wsporników i rotuli. Tafla bezpiecznego szkła hartowanego jest mocowana do słupków nośnych, które podtrzymują ją za pomocą stalowych zabezpieczeń. Zwieńczeniem balustrady jest stalowa poręcz, która ułatwia korzystanie z balkonu. Balustrada tego typu jest jednym z klasycznych rozwiązań i choć najczęściej jest instalowana na balkonach i tarasach, to świetnie sprawdzi się także jako zabezpieczenie schodów wewnętrznych. 

 

Drugim rodzajem jest balustrada szklana w stalowej szynie. Tym, co ją wyróżnia, jest montowanie bezpiecznego hartowanego szkła, z którego wykonana jest balustrada. Szklana balustrada umieszczana jest w stalowej szynie, która przytwierdzona jest do podłoża balkonu. To ona jest nośnikiem i głównym zabezpieczeniem balustrady. Do podłoża szyna przytwierdzona jest przy pomocy stalowych śrub. Co istotne, szyna, w której zakotwiona jest szklana balustrada, może być widoczna ponad poziomem tarasu albo w nim ukryta. Dzięki temu stwarzamy iluzję większego balkonu. Pamiętajmy jednak, że jeżeli decydujemy się na balustradę całoszklaną z ukrytą szyną, musimy też zadbać o prawidłowe odwodnienie balkonu. W przeciwnym wypadku zalegająca na balkonie woda będzie uciążliwym kłopotem. 

 

Bardzo popularnym typem balustrady ze stali nierdzewnej i szkła jest balustrada samonośna. Jest to jeden z rodzajów balustrad, które nie wymagają wspomagania stalowych słupków nośnych. Balustrada samonośna jest mocowana do podłoża za pomocą stalowych zabezpieczeń w postaci montowanych punktowo lub liniowo rotuli. To one są odpowiedzialne za stabilność balustrady. Ten typ balustrady jest polecany zwłaszcza dla małych balkonów, ponieważ optycznie powiększa naszą przestrzeń użytkową. 

 

Gdzie montować i jak dbać o balustrady ze stali i szkła? 

 

Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich uniwersalność i funkcjonalność. Balustrady tego typu bez obaw możemy instalować zarówno wewnątrz domu, jak i na balkonach, a także w budynkach użyteczności publicznej – galeriach handlowych, bankach czy magazynach i biurowcach. Na ich uniwersalność wpływa przede wszystkich klasyczny wygląd stalowej konstrukcji, a także łatwość utrzymania balustrady z nierdzewki w czystości i dobrym stanie. Stal nierdzewna, z której wykonana jest balustrada, jest antykorozyjna, co ułatwia nam utrzymanie jej w dobrym stanie zwłaszcza na zewnątrz budynków. Atutem jest to, że nie musimy już dodatkowo zabezpiecza balustrady ze stali i szkła, co dodatkowo wpływa także na jej opłacalność – zakup balustrady z nierdzewki i szkła nie wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania. 

 

Standardem jest montowanie tego typu barierek wewnątrz budynków, zwłaszcza jako zabezpieczenie stalowych schodów. W tym przypadku stalowa balustrada ze szkłem często stanowi dodatkową ozdobę wnętrza i jest sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni i jej doświetlenie. Balustrada ze stali pasuje do każdego rodzaju wnętrza, co jest dodatkowym argumentem stanowiącym o jej popularności w domach inwestorów. Z racji swojej wytrzymałości balustrady ze stali nierdzewnej są jednak równie często montowane na zewnątrz budynków, stanowiąc doskonałe uzupełnienie balkonów lub tarasów. W tym przypadku balustrady z nierdzewki zyskują zwłaszcza ze względu na właściwości antykorozyjne stali, które zapewniają barierkom nie tylko ładny wygląd, ale i dają nam gwarancję długiej żywotności balustrady. Z tego samego powodu balustrady z nierdzewki są także bardzo łatwe w utrzymaniu i w pełni opłacalne – nie musimy ich ani dodatkowo zabezpieczać przed niszczeniem, ani tym bardziej poddawać szczególnym zabiegom pielęgnacyjnym.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *