Lifestyle

Jak przebiega kremacja zwłok?

kremacja-zwlok

Coraz popularniejsza w Polsce kremacja zwłok wymaga odpowiedniego przygotowania. W przeciwieństwie do tradycyjnej procedury pochówku odbywa się na nieco innych zasadach. Warto wiedzieć, jak wygląda pogrzeb, którego częścią jest kremacja zwłok. Tego typu rozwiązanie jest proponowane rodzinie osoby zmarłej z uwagi na zmniejszoną liczbę miejsc na cmentarzach – zarówno przynależących do instytucji kościelnych, jak i komunalnych.

Przygotowanie ciała do kremacji. Trumny kremacyjne

Kremację zwłok poprzedza proces przygotowania ciała. Obejmuje obmycie osoby zmarłej. To procedura standardowa, która przypomina tę realizowaną w przypadku pochówku tradycyjnego. Jedną różnicą jest ubiór osoby zmarłej, który może być zastąpiony całunem. To specjalnie dobrany materiał, którym pokrywane jest ciało zmarłego. Na wniosek rodziny zamiast całunu można użyć odzieży wykorzystywanej w pochówku tradycyjnym. 

Przed przystąpieniem do kremacji zwłok należy dopełnić wszelkich formalności. Rodzina zmarłego, podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego, jest zobowiązana dostarczyć w wyznaczonych terminach niezbędne dokumenty. Chodzi zwłaszcza o odpis aktu zgonu oraz zgodę osoby zmarłej lub członka jej rodziny na spopielenie ciała

W dalszej kolejności ciało zostaje złożone w specjalnej trumnie. W przeciwieństwie do tradycyjnego pochówku nie ma możliwości składowania zwłok w trumnie tradycyjnej, posiadającej zdobienia – metalowe okucia czy inne elementy. Dzieje się tak z uwagi na to, że w procesie kremacji wykorzystywane są wyłącznie trumny ekologiczne. Są produkowane z wikliny, drewna bądź też prasowanej tektury. Nie pokrywa się ich lakierem czy innymi środkami nadającymi wysoki połysk. Ponadto trumny te są pozbawione wszelkiego typu elementów ozdobnych, wykonanych zarówno z tworzyw sztucznych, metali, jak i innych materiałów czy surowców.

Jak odbywa się kremacja zwłok?

Kremacja zwłok to pierwszy etap pogrzebu. Odbywa się w krematorium. Wiele domów pogrzebowych dysponuje zarówno kaplicami, jak i pomieszczeniami, w których rodzina ma możliwość złożenia hołdu osobie zmarłej oraz ostatniego pożegnania tuż przed rozpoczęciem aktu kremacji. W trakcie tego procesu rodzina i krewni mają także możliwość udania się do kaplicy bądź sali ceremonialnej, aby modlić się za osobę zmarłą lub odprawić obrzędy religijne w swoim gronie. 

Sam proces kremacji trwa około dwóch godzin. Trumna z ciałem jest wprowadzana do specjalnie zaprojektowanego pieca kremacyjnego, w którym panuje wysoka temperatura, sięgająca nawet do 800 stopni Celsjusza. Spopielenie zwłok to proces wymagający poświęcenia około 60 minut. Po tym czasie szczątki osoby zmarłej są wyjmowane z pieca do komory, w której przebiega proces ich studzenia do temperatury pokojowej. Po tym czasie specjalne urządzenie rozdrabnia popiół i przesypuje do worka, który docelowo będzie umieszczany w urnie kremacyjnej. Taki sposób przygotowywania prochów umożliwia przekazanie ich rodzinie wraz z dołączonym świadectwem kremacji.

Urny kremacyjne – co to takiego?

Skremowanie ciała kończy się pogrzebem na cmentarzu. To drugi etap pochówku z zastosowaniem spopielenia. Proces odbywa się w sposób tradycyjny, z tą różnicą, że zamiast trumny w grobie bądź kolumbarium składana jest urna kremacyjna

Pochówek osoby skremowanej w obrządku religijnym może odbywać się z towarzyszeniem nabożeństwa żałobnego, a także odprowadzeniem zwłok, w towarzystwie przewodnika duchownego, do wyznaczonego miejsca na cmentarzu lub kolumbarium

Osoby zajmujące się organizacją pochówku z wykorzystaniem kremacji zwłok pomogą wybrać nie tylko oprawę florystyczną, ale także rodzaj urny, w której docelowo znajdą się prochy zmarłego. Wiele domów pogrzebowych ma zróżnicowaną ofertę urn kremacyjnych, dopasowaną do indywidualnych preferencji osób organizujących pochówek z towarzyszeniem kremacji. Niektóre urny kremacyjne mają subtelne zdobienia, jak również symbole religijne. W przypadku kremacji osoby świeckiej, która nie utożsamia się z żadną religią czy też wyznaniem, dostępne są urny kremacyjne pozbawione dekoracji.

Pogrzeb z kremacją to coraz popularniejsza forma pochówku. Wynika to przede wszystkim ze względów ekonomicznych i geograficznych. Przepełnione cmentarze wymagają zbudowania kolumbarium lub też ograniczenia miejsca na pochówek. Dlatego też coraz więcej krewnych osób zmarłych decyduje się na skremowanie ciała i złożenie prochów do urny. 

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *