Zdrowie i uroda

Czym jest instalacja gazów medycznych?

instalacja-gazow-medycznych

Gazy medyczne są wykorzystywane podczas zabiegów anestezjologicznych w szpitalu. Dlatego instalacje gazów medycznych muszą być zaprojektowane i zainstalowane zgodnie z normami i zasadami, które obowiązują dla wyrobów medycznych. Jakie przepisy obowiązują dla gazów medycznych? Czym jest tlen medyczny? Dowiesz się tego z artykułu poniżej.

Czym jest instalacja gazów medycznych? 

Instalacja gazów medycznych jest systemem rurociągowym do gazów medycznych. Każda z instalacji zawiera centralną instalację gazową, która składa się ze:

  • źródeł zasilania;
  • rurociągów z punktami kontrolno – pomiarowymi;
  • końcowych przyłączy.

Oprócz tego instalacja gazów medycznych zawiera próżnię medyczną oraz odciągi gazów anestetycznych. Instalację gazów medycznych wykonuje się je dla: tlenu medycznego, podtlenku azotu medycznego, sprężonego powietrza medycznego i niemedycznego. Zdarza się, że instalacja jest stosowana do  spręża gazów, które są stosowane w celach laboratoryjnych m.in. argonu, acetylenu, helu oraz wodoru. Instalacja gazów medycznych umożliwia rozprowadzenie ich do jednostek zasilających, czyli wszystkich urządzeń medycznych.

Dlaczego tak ważna jest próżnia w szpitalu? 

Zgodnie z definicją próżnia medyczna jest instalacją podciśnieniową, która umożliwia odsysanie śluzu oraz płynów infuzyjnych. Umieszcza się ją we wszystkich pomieszczeniach, w których przeprowadzane są zabiegi: na salach zabiegowych, intensywnej terapii oraz, jeśli wyniknie taka konieczność również w zwykłych pokojach przy łóżkach. Napędem próżni medycznej jest sprężone powietrze. Umożliwia rozrzedzenie gazu.

Co to jest tlen medyczny i jakie ma zastosowanie tlen?

Tlen medyczny jest gazem medycznym, który jest wykorzystywany podczas przeprowadzania resuscytacji. W przypadku trudności z oddychaniem u pacjenta wspomaga oddychanie oraz pomaga w wentylowaniu płuc. Poza tlenem medycznym, w instalacjach medycznych wykorzystywane są także gazy medyczne/gazy techniczne/anestetyczne, które są mieszaniną gazów, które naturalnie występują w naszym otoczeniu. Umożliwiają dostarczenie wziewnych anestetyków. Znaczenie ma instalacja podtlenku węgla, który jest wykorzystywany przy znieczuleniach ogólnych, jak i w połączeniu z tlenem. Dzięki temu po jego zastosowaniu powoduje, że pacjent czuje się odprężony i zrelaksowany.  

Jakie są przepisy dla gazów medycznych?

Instalacje gazów medycznych są objęte Ustawą o wyrobach medycznych z dnia 20 maja 2010 roku. System rurociągów medycznych jest uważany za wyrób medyczny klasy II. Musi zostać zaprojektowany, dostarczony, jak i zamontowany przez wytwórcę wyrobu medycznego. Wykonawca jest zobowiązany do posiadania certyfikowanego systemu zarządzania zgodnego z normą PN-EN 13485. Ze względu na to, że instalacje medyczne należą do wyrobów medycznych, podlegają zgłoszeniu do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych. Instalacja gazów medycznych musi być wykonana zgodnie z projektem, dzięki temu możliwe jest uniknięcie błędów podczas jej montażu.

O autorze

Autor "Popołudnie w Sieci", entuzjasta nowych technologii, zdobywca dobrych informacji, którymi chętnie dzieli się z czytelnikami. Prywatnie pasjonat sportów drużynowych oraz akwarystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *