W świadomości wielu właścicieli domów i mieszkań pokutuje przeświadczenie, że pluskwy pojawiają się wyłącznie w pomieszczeniach, gdzie panuje nieporządek, zalega kurz, a także pozostawione są stare i nieużywane elementy wyposażenia. To błędne myślenie, ponieważ pluskwy domowe mogą być przeniesione w meblach tapicerowanych lub też w torbach. Mogą też zagnieździć się nawet w miejscach, gdzie panuje bezwzględny reżim sanitarny.
Pluskwy w domu – dlaczego pojawiają się nawet tam, gdzie panuje czystość?
Problem pluskwy domowej dotyczy nie tylko osób, które nie dbają o czystość, ład i porządek w swoich domach oraz mieszkaniach. Do firm świadczących usługi dezynsekcji często zgłaszają się mieszkańcy domów i mieszkań, którzy mają nowoczesne wnętrza wyposażone w wysokiej jakości meble tapicerowane, a także inne elementy wyposażenia. Pojawia się zatem pytanie, skąd w tych pomieszczeniach znalazły się pluskwy domowe? Odpowiedź nie powinna nastręczać żadnych trudności. Wystarczy zapoznać się ze stronami internetowymi traktującymi o życiu i rozmnażaniu pluskwy domowej. To owady, które często trafiają do mieszkań przyniesione na ubraniach bądź w rzeczach osobistych osób przebywających we wnętrzach skolonizowanych przez te insekty.
Pluskwy domowe mogą być również przeniesione do pomieszczeń na sierści zwierząt domowych. Dzieje się tak szczególnie w przypadku pupili mających bezpośredni kontakt z tymi owadami bądź też stykających się z elementami wyposażenia, w których żyją pluskwy domowe. Pojawienie się pluskwy w domu jest poważnym problemem, który wymaga podjęcia natychmiastowych działań.
Rozpoznanie pluskwy domowej
Bagatelizowanie obecności pluskwy domowej jest poważnym błędem. Należy pamiętać, że w sprzyjających warunkach owady te mogą rozmnażać się w zastraszającym tempie. Oznacza to, że samica pluskwy w ciągu kilku miesięcy może znieść dużą liczbę jaj, co doprowadza do powstawania kolonii pluskwy domowej. Im więcej osobników znajduje się w zakamarkach, a także żyje w meblach tapicerowanych, materacach, łóżkach, cokołach i w ramach obrazów, tym trudniej jest zlikwidować wszystkie osobniki.
Należy pamiętać, że pluskwa domowa ma stosunkowo krótki cykl rozmnażania. Odżywia się krwią organizmów stałocieplnych, tj. ludzi i zwierząt domowych. Jeśli ma dostęp do żywicieli, a temperatura w pomieszczeniu nie jest zbyt niska, pluskwy domowe mogą zakładać nowe gniazda.
Sposobem na wykrycie pluskwy domowej jest charakterystyczny zapach unoszący się w pomieszczeniu. Woń pluskwy przypomina zapach gnijących owoców leśnych, szczególnie pokrywających się pleśnią malin bądź też kolendry siewnej w stanie wegetacji. Sposobem na identyfikowanie pluskwy domowej w mieszkaniu lub domu jest także pozostawianie przez nią charakterystycznych śladów na ścianach.
Pozbycie się pluskwy domowej przy pomocy zamgławiacza ULV
Najszybszym i najefektywniejszym sposobem na pozbycie się pluskwy jest zastosowanie preparatów przeznaczonych do walki z tymi insektami. Należy unikać wykorzystywania domowych sposobów, ponieważ zazwyczaj są one mało lub całkowicie nieskuteczne. Pluskwy domowe, które zagnieździły się w mieszkaniu i rozpoczęły intensywne rozmnażanie wymagają, aby potraktować je środkiem owadobójczym o bardzo wysokim stężeniu. Preparat ten musi być zmieszany z wodą w optymalnie dobranej proporcji. Tego typu zadanie należy powierzyć specjaliście świadczącemu usługi dezynsekcji. To osoba, która używa specjalnego parku maszynowego. Jest to emitujący zimną chmurę składającą się z bardzo małych cząsteczek. Docierają one do wszystkich zakamarków, gdzie może ukrywać się pluskwa domowa. W ten sposób można wytępić dorosłe osobniki pluskwy. Należy pamiętać, że zamgławianie ULV jest bezpieczne dla organizmów żywych i nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy usunąć przedmioty codziennego użytku, odkurzyć powierzchnie płaskie i wyjść z domu na kilka godzin.
Po przeprowadzeniu zamgławiania ULV można powrócić do miejsca swojego pobytu i móc żyć w nim, bez potrzeby wprowadzenia wielodniowej absencji. Warto podkreślić, że zamgławianie ULV to skuteczna metoda tępienia pluskwy domowej. W przypadku larw i jaj stosuje się parę wodną o temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza. Zastosowanie obu powyższych sposobów na pluskwy pozwala poradzić sobie z ich obecnością, bez względu na to, jaka liczba osobników zaatakowała dane mieszkanie lub dom.
Coraz więcej osób odkrywa ślady pluskwy domowej. To namacalny dowód obecności tych insektów. Nie należy zwlekać i jak najszybciej skorzystać z pomocy osoby oferującej usługi zamgławiania ULV. Jest to najskuteczniejsza i zarazem najmniej inwazyjna dla ludzi i zwierząt metoda walki z pluskwą domową.