Podsumowanie PLNOG 16

PLNOG16 już za nami

Koniec lutego był w tym roku wyjątkowy i to nie z powodu panującej epidemii grypy, ale z tego względu, że kolejny raz miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji PLNOG, czyli Polish Network Operators Group. Była to moja trzecia z kolei edycja, w której miałem okazję brać udział. Każdego roku to wydarzenie ma swój motyw przewodni – tym razem też tak było. Dwudniowe spotkanie było zorganizowanie pod hasłem Olimpiady Technicznej.

 

Jak to na nowocześniej olimpiadzie technologicznej bywa, została ona zorganizowana z adekwatnym do hasła rozmachem. Lokalizacja nie pozostawiała wiele do życzenia, ponieważ był to warszawski hotel Marriott. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, ale dla bywalców tej konferencji to nic nowego, ponieważ to jest standard konferencji organizowanych przez firmę Proidea 🙂

 

Wraz z Maćkiem Leluszem mieliśmy przyjemność pełnić funkcję prelegentów na 16. edycji PLNOG, co zawdzięczamy wyróżnieniu jakie otrzymaliśmy podczas poprzedniej konferencji – podczas 15. edycji PLNOG, która odbyła się w Krakowie, nasze wystąpienie zostało uznane jako jedno z najlepszych . Wystąpienie to dotyczyło drażliwego tematu i pochyliło się nad próbą porównania dostępnych rozwiązań SDN. Nagranie z tego wystąpienia można obejrzeć tutaj.

 

Nowy rok to nowe pomyły – tym razem postanowiliśmy połączyć siły z Łukaszem Doroszem i podzielić się naszymi doświadczeniami oraz przemyśleniami związanymi z odpowiedzią na pytanie: Jak wygląda miejsce dla sieciowców w obliczeniu nieubłaganie nadchodzących Software Defined Network oraz Cloud Computing?

Wiedza to klucz

PLNOG jest tradycyjnie źródłem genialnych wystąpień i pełnych wiedzy sesji. Z mojego punktu widzenia, szczególnie wtorkowy poranek obfitował w najbardziej wartościowe prelekcje i seminaria. Przez pół dnia chciałem się rozdwoić – rozmawiając z innymi uczestnikami dowiedziałem się, że mieli bardzo podobne odczucia i obecność w dwóch miejscach byłaby rozwiązaniem idealnym. Niektórzy do ostatniej chwili wahali się wybierając salę, do której się udadzą.

 

Oczywiście to czego nie zabrakło na tej konferencji to fantastyczny networking. Jak widać od jakiegoś czasu, obszar ten staje się bardzo mocną stroną tej konferencji. Specjalne miejsca, w których można było pograć w minigolfa, piłkarzyki czy sprawdzić swoje siły w pojedynku z maszyną do boksu, tylko sprzyjały kuluarowym rozmowom.

Progress Bar Live

Dla tych, którzy po aktywnościach sportowych wymagali uzupełnienia płynów, dostępny był bar, a dokładnie to ProgressBar w którym to chłopaki z dobrze znanego wirtualnego baru z kanału Youtube, rozlewali piwo. Oczywiście w zamian za odpowiedź na pytanie jak oceniasz progres w polskim IT 🙂

Nowości

Warto też wspomnieć o, jakże ładnie nazwanych przez jednego z nominowanych do rady programowej, „targach”. Przechadzając się przez stoiska „targowe”, można było szybko nadrobić zaległości ze sprzętu jaki się pojawił w ostatnim czasie. Jak to już bywa w przypadku dużych dostawców, zapomnieli oni powiedzieć, że mają coś nowego. Można było wymienić się doświadczeniami w niezobowiązujący sposób z Integratorami czy też poznać mało znane rozwiązania na naszym rynku z zakresu telefonii IP lub oprogramowania do kontroli dostępu do naszej sieci.

Nowa Rada Programowa

Niespotykana dotąd pozycja harmonogramu konferencji to wybór rady programowanej. Ze względu na to, że przez 8 lat trwania PLNOG-a event ten związany był z technologią sieci operatorskich, pojawił się pomysł, aby odświeżyć radę, gdyż w momencie powstania konferencji rynek wyglądał zupełnie inaczej. Ostatnimi czasy obserwujemy proces konsolidacji rynku – obecnie prym wiodą duzi globalni gracze, którzy kupują co pomniejsze firmy. Coraz bardziej też odczuwalne jest mocne znaczenie sieci w obszarach DataCenter zarówno w zakresie fizycznych rozwiązań jak i pod postacią sieci definiowanej programowo. W dotychczasowym składzie rady znajdowali się:

 • Sylwester Biernacki
 • Łukasz Bromirski
 • Emil Gągała
 • Marcin Mazurek
 • Robert Raszuk
 • Andrzej Targosz

Zaś obecnie w skład rady wchodzą:

 • Andrzej Karpiński
 • Marcin Kuczera
 • Maciej Lelusz
 • Sebastian Pasternacki
 • Bartłomiej Raszczyk
 • Piotr Wojciechowski

Wielu z nich nie wymaga przedstawienia, a dociekliwych zapraszam do strony gdzie znajdziecie więcej informacji o nowych reżyserach sceny PLNOG. Bardzo ciekawym momentem konferencji, do którego dotarła tylko garstka uczestników, była seria pytań do kandydatów do rady programowej.

 

Powód tej sytuacji był prozaiczny – w czasie dyskusji z kandydatami do rady, startowała impreza integracyjna, która podobnie jak w Krakowie, odbywała się w klubie bowlingowym. Wydarzenie to było kwintesencją networkingu, czyli spotkań w piwnym towarzystwie. Oczywiście i w tym miejscu pojawił się element sportowy – można było zobaczyć pokazy bilardowego mistrza, Łukasza Szywały.

Gość specjalny

Wyjątkowym gościem technologicznej olimpiady był utytułowany olimpijczyk, Mateusz Kusznierewicz, który poza pytaniami na jakie odpowiadał podczas panelu dyskusyjnego, zgodził się rozwinąć kilka poruszonych kwestii udzielając nam wywiadu.

 

Wywiad z mistrzem olimpijskim oraz to, czym podzielił się z nami odnośnie technologii pojawi się już niebawem na naszym blogu.

 

Tymczasem jeżeli macie ochotę dowiedzieć się trochę więcej o Cloudzie i porozmawiać z najlepszymi polskimi specjalistami w tej dziedzinie to zapraszam 4 kwietnia do Poznania na konferencję CloudCommunity.pl.

 

Jeżeli bliższy Tobie jest DataCenter i środowisko bardziej serwerowe to zapraszamy 20 kwietnia do Warszawy na największą konferencję o tematyce DataCenter: infraxstructure.com

 

Mamy do rozlosowania po jednej wejściówce na każde z tych wydarzeń, musisz tylko poinformować nas o tym fakcie przez formularz kontaktowy lub facebooka

 

Kolejna konferencja PLNOG została zaplanowana na koniec września tego roku, więc z całą pewnością jest to wydarzenie, na którym należy się pojawić.