Jak stworzyć wydarzenie roku w branży IT? Podsumowanie Cloud & Datacenter Day #1

Zmieniająca się technologia wymusza ciągłą edukację oraz angażowanie coraz większej ilości czasu na podążanie za nowościami. Mamy dwa wyjścia:  jedno to ciągłe śledzenie newsletterów, blogów oraz nowinek w social media, druga możliwość to przeznaczenie jednego dnia na spotkanie technologiczne, podczas którego zaproszeni są eksperci branżowi, a poruszana jest tematyka dotykająca lokalne centrum danych, jak i z chmurę publiczną. Na takim spotykaniu można się dowiedzieć, jak wpasować nasze dotychczasowe rozwiązanie w zmieniający się rynek. I takie było spotkanie Cloud and Datacenter Day Poznań #1

Planując agendę ze Sławkiem kładliśmy nacisk na to, aby zebrać w jednym miejscu reprezentantów topowych rozwiązań. Udało się i sprowadziliśmy genialnych prelegentów zarówno od producentów rozwiązań, jak i lokalnych ekspertów.

Cloud and Datacenter Day #1

Cloud and Datacenter Day #1

Ponieważ jest to forma społecznościowa, przyjęliśmy założenie, że to my odpowiadamy za organizację, zachęcamy partnerów do wsparcie naszej inicjatywy, zapraszamy prelegentów. Natomiast do obowiązku uczestnika należało dołączenie do społeczności i podzielenie się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Od zawsze ze Sławkiem reprezentujemy dwa różne spojrzenia na technologię – często skrajne, zarówno z punktu widzenia różnych producentów, technologii, kończąc na podejściach do opensource 🙂 Dlatego też w przygotowaniu spotkania stawialiśmy, na zdarzenie dwóch światów.

Cloud and Datacenter Day #1

Pierwsze wystąpienia

Spotkanie zaczęło się prezentacją wprowadzającą, która odpowiadała na pytanie, skąd się wziął pomysł na to wydarzenie oraz jak cały dzień będzie przebiegał. Ja opowiadałem przez pryzmat Amazon Web Services, Sławek jako reprezentant rozwiązań Microsoft oraz Remik – środowisko VMware.

Kolejnym prelegentem był Danilo Poccia Technical Evangelist, Amazon Web Services. Danilo opowiadał  o nowej usłudze AWS. Jest entuzjastą rozwiań sztucznej inteligencji oraz autorem AWS Lambda in Action from Manning https://t.co/qeUwNrZql8.

Danilo o swojej prelekcji napisał: „Amazon Web Services (AWS) offers a family of AI services that provide cloud-native machine learning and deep learning technologies to address your different use cases and needs. Amazon AI services bring natural language understanding (NLU), automatic speech recognition (ASR), visual search and image recognition, text-to-speech (TTS), and machine learning (ML) technologies within reach of every developer. Amazon Lex make it easy to build sophisticated text and voice chatbots, powered by Alexa. Amazon Rekognition provides deep learning-based image recognition. Amazon Polly turns text into lifelike speech, and Amazon Machine Learning allows you to quickly build smart ML applications. Amazon AI services make it easy to develop cross-platform applications that securely deploy into production. As fully managed services, Amazon AI services scale seamlessly with low latency and are available at low cost. Amazon AI services empower you to focus on defining and building an entirely new generation of apps that can see, hear, speak, understand, and interact with the world around you.”

Slajdy dostępne są tutaj: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/danilop/Presentations/2017/AWS-AmazonAI-20170119.pdf

Następnie Grzegorz Grad z Allegro przybliżył zagadnienie AWS Access Keys. Prezentacje znajdziecie TUTAJ.

Cloud and Datacenter Day #1

Zmiana frontu i przełączyliśmy się na Microsoft. Tematykę rozpoczął Dariusz Porowski Senior Technical Evangelist, Microsoft. Podczas spotkania opowiedział o logach generowanych przez serwery działające na różnych platformach w różnych środowiskach, od on-premises przez kolokację i chmury publiczne. Czy wiesz, że są możesz je kolekcjonować w jednym miejscu i korzystać z inteligencji chmury publicznej, aby drążyć wiedzę z nich, szukać korelacji, trendów, nieprawidłowych zdarzeń w obrębie całego swojego środowiska? Prezentację znajdziecie TUTAJ.

Kolejnym prelegentem był Emil WasilewskiMateriały dostępne są tutaj: https://docs.com/emil-wasilewski#document 

Poznajemy się – pizza time

Przerwa networkingowa, która była meritum spotkania, trwała blisko godzinę. Uczestnicy spotkania zajadali się pizzą a w międzyczasie można był wymienić się doświadczeniami, porozmawiać z prelegentami.

Cloud and Datacenter Day #1

Następnie pobudzeni do dyskusji przenieśliśmy się w bardziej ustrukturyzowaną formę, czyli panel dyskusyjny. Poza prelegentami na scenie pojawili się uczestnicy i zrobiło się bardzo ciekawie. Tak bardzo, że panel przedłużył się o jakieś 100%! 🙂

Kolejny blok technologicznych dotyczył rozwiązań firmy, która posiada 105 lat doświadczenia na rynku, czyli International Business Machines Corporation w skrócie IBM. Na scenę wkroczył Michał Kowalczyk  Cloud Senior Consultant, IBM. Michał jest ewangelistą chmury publicznej i hybrydowej, od kilku lat aktywnie projektujący i wdrażający środowiska chmurowe oparte o rozwiązania IBM, VMware, HyperV, OVM, a także rozwiązania Disaster Recovery. Michał opowiadał o rozwiązaniu hybrydowym. Jego prezentacja znajduje się TUTAJ.

Marcin Kaczmarek z poznańskiego Iteligence opowiadał o IBM SoftLayer / IBM BlueMix. Prezentacja Marcina znajduje się TUTAJ.

Po konkretnej dawce wiedzy, czyli after party 

Na tzw. after poszliśmy do pobliskiego Piano Baru, gdzie przy procentach prowadziliśmy dyskusję przez kolejne cztery godziny.

 

Wskazówki

Otrzymaliśmy prośby o udostępnienie informacji o tym, gdzie szukać informacji jak zacząć z każdym rozwiązań.

Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z Amazon, to zacznij tutaj: aws.amazon.com. Na blogu chmurowisko.pl jest opisany krok po kroku proces rejestracji: https://chmurowisko.pl/uruchomic-swoj-wlasny-serwer-amazon-aws-darmo/

Microsoft tutaj: https://azure.microsoft.com/en-us/get-started. Polecam odbyć szkolenie wprowadzające na start: https://openedx.microsoft.com

W przypadku IBM  mamy dwie drogi:

  1. SLIC, czyli podpisanie umowy z IBM Polska w trybie cyfrowym na stronie: www.ibm.com/buycloud/pl/plPrzeznaczenie: ta droga jest dla firm, które chcą wykorzystywać chmurę IBM.
    Zalety: lokalne wsparcie, płatność na fakturę z polskiego IBM, możliwość negocjacji terminu płatności oraz upustu.
    Wady: brak możliwości skorzystania z promocji 500BUILD2. Bezpośrednio z SoftLayer.comPrzeznaczenie: dla osób prywatnych, lub firm którym nie przeszkadza brak klasycznej faktury i płatność kartą kredytową.
    Zalety: możliwość skorzystania z promocji 500BUILD, szybkość utworzenia konta
    Wady: konieczność posiadania ważnej karty kredytowej/PaypalaPromocja 500BUILD – należy zarejestrować konto na softlayer.com, a następnie na chacie poprosić o obniżenie kosztu pierwszego zamówienia o 500USD (dawniej robiło się to voucherem, teraz niestety trzeba poprosić na chacie).Konta utworzone oboma drogami różnią się tylko prefixem, portal użytkownika oraz katalog usług jest całkowicie identyczny.

I co dalej?

Pierwszym zapowiedzianym działaniem podczas Cloud & Datacenter Day Poznań  jest szkolenie organizowane przez Bogusza Błaszkiewicza z labb.com.pl, który zaoferował, że bezpłatne przeprowadzi zzkolenie z prezentacji dla uczestników oraz potencjalnych prelegentów konferencji. Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/240512203070413/.

Sławek – lider Azure User Group w Wielkopolsce organizuje kolejne spotkanie i to już 21 marca na politechnice Poznańskiej. Więcej informacji o spotkaniu, które organizuje Sławek znajdziesz tutaj: https://www.meetup.com/Microsoft-Azure-Users-Group-Poland/

Dla entuzjastów LXC Doker, organizujemy spotkanie DevOps, które odbędzie się 30 marca również na Politechnice Poznańskiej. Rejestacja znajduje się tutaj: https://www.meetup.com/DevOpsPoznan/events/237843816/

VMware User Group

Remigiusz dumnie reprezentował społeczność technologii VMware, która liczy na całym świecie ponad 120 tys. uczestników. W Polsce dotychczas spotkania był tylko w Warszawie, społeczność rośnie w siłę dlatego 28 marca odbędzie się spotkanie inauguracyjne w Poznaniu. Niebawem pojawi się link do rejestracji.

Kolejnym mega ważnym wydarzeniem będzie CloudCommunity –  to już CZWARTA edycja największego poznańskiego wydarzenia IT, dlatego czwartego kwietnia należy się stawić na CC 🙂 Jeśli chcesz otrzymać wejściówkę, podaj trzy powody dla których chcesz tam być i napisz do mnie w formularzu kontaktowym.

PODSUMOWANIE

Liczba zapisanych uczestników spotkania przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W trakcie spotkania prosiliśmy Was o wypełnienie ankiety, poniżej jej wyniki:

Wykres 1

Wykres 2

Spotkanie z 19 stycznia pokazuje potencjał jaki ma Poznań oraz to, że niebawem stanie się stolicą IT.