Podsumowanie #5 spotkania AWS UG

Brak Pendolino i nadchodzące remonty związane z uruchomieniem tego ekskluzywnego połączenia na trasie Poznań – Warszawa w przyszłości, dają się nam coraz bardziej odczuć. Dlatego coraz mocniej skupiamy się na organizowaniu spotkań technologicznych w stolicy Wielkopolski, czyli Poznaniu.

Niecały kwartał temu odbyło się spotkanie, które zgromadziło blisko 50 specjalistów, którzy projektują, dostarczają oraz utrzymują oprogramowanie oparte w pewnej części o rozwiązania chmurowe. Niejednokrotnie jest to chmura utrzymywania i administrowania lokalnie, czasami jest to rozwiązanie hybrydowe, a niejednokrotnie oparte w całości o chmurę publiczną.

Odpowiadając na pytanie “czym jest Grupa Użytkowników Amazon Web Services?”, można powiedzieć, że jest to stowarzyszenie entuzjastów technologii chmurowej opartej o rozwiązanie Amazon Web Services. Platformą jakiej używamy do wymiany informacji o spotkaniach, jest Meetup.com (http://www.meetup.com/AWSUGPL/) oraz Facebook (https://www.facebook.com/awsugpl).

Cele spotkań można zawrzeć w czterech punktach, które się przenikają.

Pędzący rynek i pojawiające się co chwilę nowe rozwiązania, zobowiązują do poruszania zagadnień związanych z szerzeniem wiedzy dotyczącej rynku i tego, co się w nim zmienia lub pojawia w jego obrębie.

Staram się, aby na każdym spotkaniu znalazło się miejsce na dzielenie się wiedzą. Każdy z nas ma doświadczenie z pewnymi, różnymi rozwiązaniami. Przez pryzmat spotkań w jakich uczestniczę wiem, że dość często okazuje się, iż problem, z którym chwilę temu się zmagałem, przytrafił się już komuś innemu. Długa przerwa pomiędzy prelekcjami, ma na celu posilenie się nie tylko smakowitymi przekąskami, ale i doświadczeniami z rozmaitych dziedzin i tematów, które przewijają się przez całe spotkanie.

Niemniej istotnym aspektem spotkań co dzielenie się wiedzą, jest inspirowanie się nawzajem. Po takim spotkaniu jesteśmy zmotywowani do działania, sprawdzania nowych rozwiązań lub zmierzenia się z problemem, z którym borykamy się od jakiegoś czasu.

Chcę, by takie spotkania pełniły rolę edukacyjną, dlatego też od kilku edycji pojawia się prelekcja zwana ABC AWS. Podczas tego wystąpienia, osoba prezentująca zaczyna od wprowadzenia do konkretnego rozwiązania, pokazania na przykładach do czego można go użyć. Ci uczestnicy, którzy w tym temacie już dysponują wiedzą, podczas przerwy z chęcią dzielą się swoimi doświadczeniami z osobami dopiero wprowadzanymi do zagadnienia.

Ważnym i bardzo pożytecznym elementem spotkań jest to, iż ich uczestnicy to reprezentanci rozmaitych grup, zaczynając od studentów, którzy poszukują swojej ścieżki, poprzez programistów, a kończąc na ekspertach, niejednokrotnie posiadających kilkuletnie doświadczenie jako inżynierowie wsparcia Amazon Web Services.

AWS UG #5

Podczas spotkania, które odbyło się 31 maja 2016 roku, miały miejsce cztery prelekcje. Każda z nich poruszała inną tematykę – zaczęliśmy od popularnej ostatnimi czasy Lambdy, czyli udostępniania funkcji jako usługi i integracji tego z API udostępnianym przez Javę. Wystąpienie Patryka Okuniewicza możesz zobaczyć poniżej.

 

Patryk jest doświadczonym projektantem, certyfikowanym programistą JAVA. Ukończył Informatykę na Politechnice Poznańskiej, posiada dużą wiedzę w aplikacjach wielowarstwowych, usługowych, a także w webowych interfejsach użytkownika. Jest entuzjastą nowych technologii i rozwiązań. Obecnie pracuje z chmurą AWS w międzynarodowych projektach.

Następnie Sebastian Szulc przedstawił swoje doświadczenie w zakresie doboru rozwiązania storage działającego w Amazonie. Jego prezentację możesz zobaczyć poniżej:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=WCXbtn2pPlw[/embedyt]

Sebastian swoją przygodę z komputerami zaczynał na Atari 800XL, by później przesiąść się na Amigę, a dalej na Linuksa tworząc proste aplikacje dla siebie i znajomych. Swoją pasję rozwijał zawodowo w portalu Szkoła.net, a później w PlusNet (British Telecom) i Yahoo!. Obecnie kieruje spółką innovAgile, która tworzy oprogramowanie dla firm z USA i UK.

Po networkingowej przerwie, Przemek Iwanek podzielił się swoim doświadczeniem z zakresu wykonywania backupu i pokazał jak można to sobie ułatwić za pomocą rozwiązania AWS CLI. Nagranie znajdziesz tu:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=bhMCxgBW8cs[/embedyt]

Przemek ukończył Informatykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od dzieciństwa jest pasjonatem komputerów, serwerów oraz pythona, a obecnie zajmuje się projektami dla międzynarodowych klientów opartymi na architekturze AWS w firmie Cognifide.

Wystąpienie zamykające spotkanie poprowadził Wojtek Wencel, który opowiedział o tym jak połączyć rozwiązanie ze stajni Microsoftu z Amazonem. Nagranie znajdziesz tutaj

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=IVVfycsYVVo[/embedyt]

Wojciech zawodowo zajmuje się produkcyjnymi systemami baz danych, obecnie jako Service Manager w globalnym koncernie i konsultant w obszarze baz danych. Na co dzień utrzymuje serwis liczący 7500 baz zlokalizowanych na całym świecie. Posiada szeroką wiedzę w zakresie licencjonowania produktów Microsoft oraz rozwiązań wysokiej dostępności. Posiada certyfikaty firmy Microsoft: MCT, MCITP-DB, a także ITIL, PMP i Lean Sigma.

Warto wspomnieć, że to spotkanie było wspierane przez inżyniera z Amazona, który pomagał rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiadała na często trudne pytania.

AWS UG #5

Kolejne spotkanie już za kilka dni, a informacje o nim są dostępne na stronie: http://www.meetup.com/AWSUGPL/events/233868647/. Tematem przewodnim będzie automatyzacja w ujęciu chmurowym i nie tylko.

Długofalowy cel to organizowanie spotkania co kwartał. Ogromnie zależy mi na tym, by pojawiła się co najmniej jedna sesja z serii ABC AWS, czyli powtórki wiedzy dla jednych, a dla drugich wprowadzenie do nowych zagadnień.

Należy pamiętać o tym, że AWS to nie wszystko – ostatnimi czasy prężnie rozwija się społeczność skupiona wokół Azure, a także tematyka DevOps jest coraz chętniej omawiana. Harmonogram spotkań jest dostępny tutaj, ale także tematyka DevOps jest aktywna w ostatnim czasie.

Wierzę, że w tym roku zorganizujemy co najmniej jedno spotkanie, a to, co należy zrobić teraz to: Jeżeli chcesz się podzielić swoim doświadczeniem na spotkaniach, które organizujemy – napisz!