AWS Certified Solutions Architect, jak się przygotować?

AWS Certified Solutions Architect

AWS CSA jest jedną z trzech ścieżek certyfikacyjnych oferowanych przez AWS. Więcej o wszystkich można znaleść na stronie.
Około półtora roku temu zacząłem interesować się rozwiązaniami chmur publicznych, a swój wzrok skierowałem na rozwiązania AWS. Kilka ciekawych spotkań na AWS User Group i różnych dyskusji, sprawiły, że zacząłem coraz mocniej zgłębiać ten temat i kilka dni temu zwieńczyłem to zdobyciem certifikatu AWS Certified Solutions Architect-Associate. W dalszej części postanowiłem podzielić się doświadczeniami z pola walki oraz jak wyglądało moje przygotowanie.

Przygotowanie

Planowanie nauki polecam rozpocząć od przejrzenia Blueprint, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje nt. wymagań, zakresu materiału itp. Szczególnie zwracam waszą uwagę na poniższą tabele, która przedstawia obszary na jakie podzielony jest egzamin oraz ich procentowy udział.

AWS CSA blueprint

Source: Blueprint Document http://amazonaws.com

Z tabeli wynika, że największe znaczenie ma doświadczenie i wiedza związana z budowaniem rozwiązań opartych o „klocki” AWS-owe. Nie da się jej oczywiście zdobyć, bez gruntownej znajomości serwisów i usług oferowanych przez AWS. Na potrzeby tego egzaminu polecam dokładnie zaznajomić się poniższym zestawem:

 • EC2 i wszystkim co dookoła: ELB, Auto-Scalling, Storage, Volumeny i Snapshot’y, AMI itp.,
 • Networking: VPC, Subnety, Security Groups, ACL, Routing, NAT, VPN, Route 53…,
 • Storage: Wszystko co związane ze storage, EBS, Ephemeral, S3, Glacier, Storage Gateway, CloudFront, szyfrowanie, niezawodność itp.,
 • Bazy Danych: RDS, DynamoDB, Elastice Cache,
 • IAM, CloudWatch.

Najlepiej w tych obszarach przeczytać również wszystkie FAQ’i (EC2, VPC, S3 to ze dwa razy nawet)
Dodatkowo mieć jako takie pojęcie (do czego służą, co robią) o:

 • EMR, Kinesis, Redshift,
 • CloudTrail, CloudFormation,  OpsWorks,
 • SQS, SNS, SWF, SES.

Kursy

Tak się u mnie zdarzyło, że miałem okazję przewertować sporą część dostępnych kursów on-line. Oto linki do nich:

 •  CBT Nuggets – prowadzone przez świetnego instruktora Jeremy’ego Cioara. Jeśli chcecie przy okazji dowiedzieć jak zrobić masło, polecam ten kurs 🙂 Jest 7-dniowy dostęp trial.
 • CloudAcademy – również ciekawy kurs, także z czasowym darmowym dostępem. W PRO planie są też laby i quizy. Warto poszukać można złapać promocje. Mi się udało kupić PRO za mniej niż GROWTH,
 • LinuxAcademy – chyba najtanszy kurs, ale wg mnie też dość ogólny, szybki przegląd, bez wchodzenia w detale.
 • Udemy – Ten polecam szczególnie na sam koniec. Choć przyznam, że mam wrażanie, że jego treść i to co ludzie tam piszą ślizga się trochę na granicy NDA, ale jest dość mocno nastawiony na przygotowanie do egzaminu. Często są promocje, TUTAJ możecie nabyć go z 81% Off-em (aż całe 17 Euro).

Whitepapers

Kolejna dobra porcja wiedzy, którą warto się zainteresować. W kursie udemy jest dobrze streszczonych kilka sekcji, jednak warto co niektóre przyczytać całe.
Oto święty zestaw:

Prezentacje z reInvent

Kolejny nieoceniony zestaw wiedzy, dużo prezentacji ma charakter mocno techniczny, jest to naprawdę konkretna porcja wiedzy.
Kilka nagrań poniżej, które oglądałem:

Praktyka

Oczywiście oprócz „suchej” wyuczonej wiedzy, warto trochę po praktykować czy to przy użyciu własnej twórczości, czy gotowych scenariuszy zbudować coś „namacalnego”. Pozwoli to zrozumieć, jakie serwisy jakie mają zastosowanie, oraz poznać lepiej charakterystykę ich działania/konfiguracje. Ciekawy zbiór labów przygotował qwikLABS gdzie znajdziecie zestaw Exam Prep właśnie do tego egzaminu. Za kilkadziesiąt dolarów można sobie polabować, bądź zainspirować się do stworzenia własnych topologi. Powalczcie z VPC w różnych modelach, z EC2 i wszystkim dookoła, z S3, CloudFront, Security wokół tego wszystkiego itd. Starajcie się poklikać we wszystko czego uczyliście się na „sucho”. Jeśli zdecydujecie się na kurs Udemy, róbcie te scenariusze z kursu. To naprawdę ułatwi życie na egzaminie 🙂

Egzamin

Jak już wiemy, że wszystko wiemy, zostaje zapisać się na egzamin, w tym celu udajemy się na stronę Webassessor wybieramy termin dokonujemy opłaty w wysokości 150$ i w drogę! Na egzaminie mamy 60 pytań i 80 minut na to. Pytania są wielokrotnego wyboru. Niektóre w stylu szybkie pytanie, szybka odpowiedź, inne bardziej złożone, zwłaszcza te dotyczące kwestii związanych z design. Aby poczuć strukturę egzaminu można przeklikać preview test na stronie AWS, również na stronie rejestracyjnej Webassessor można kupić tzw Practice Exam w cenie 20$.
Idziemy na egzamin, zdajemy i po chwili na maila otrzymujemy wymarzony certyfikat 🙂 Proste!

Podsumowanie

W dużym skrócie czytać czytać i jeszcze raz czytać, obejrzeć wszystko, co tylko się da no i oczywiście labować. Nie wahajcie się założyć konto, przez 12 miesięcy duża część usług jest Free Tier. Łapcie też kupony,  można je czasem zdobyć na spotkaniach AWS User Group 😉 Najbliższe dwa to 16 Grudnia w Trójmieście (Link do eventu) oraz 17 Grudnia w Poznaniu (Link), polecam gorąco, świetna okazja do posłuchania i poznania ciekawych ludzi.

Przyznam, że dla mnie egzamin był ciekawym doświadczeniem. Ponad rok temu, gdy logowałem się do konsoli AWS z przerażeniem patrzyłem na ogromną ilość ikonek niewiadomego przeznaczenia. Jednak udało się dość szybko pozbyć tego strachu 🙂 Żyjemy w ciekawych czasach, dostęp do informacji jest tak łatwy, wszystko jest do ogarnięcia.
Jeśli choć trochę interesujecie się rozwiązaniami Public Cloud, polecam gorąco, powodzenia!

PS. Dużą część materiałów z których czerpałem wiedze pozyskałem ze strony https://chmurowisko.pl/aws/ Zachęcam do zaglądania tam czasem.