Internet Rzeczy, czyli Cisco Forum 2015

Podsumowując…

Drugą połowę dwunastego tygodnia tego roku przeznaczyliśmy, na udział w Cisco Forum – jednej z największych i najważniejszych konferencji technologicznych w Polsce. Była to już 17. edycja, która nieprzerwanie od 1998 roku, ma miejsce w Zakopanem w Hotelu Kasprowy.

Oczekiwania i nadzieje.

Mikołaj: Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem otrzymałem zaproszenie na Cisco Forum. Nie zastanawiając się zbyt długo, wypełniłem formularz uczestnictwa i jedyne co mi pozostało to wypatrywać w kalendarzu dnia 18-ego marca. 🙂
W końcu nadszedł dzień „0” i razem ze znajomymi ruszyliśmy w kilkugodzinną podróż Poznań – Zakopane.  Na miejscu zastaliśmy iście zimową aurę oraz niepowtarzalny klimat polskich gór. Na miejsce dotarliśmy dość późno, więc czym prędzej zameldowaliśmy się w hotelu Mercury i ruszyliśmy na rekonesans.

Jarek: Jadąc pierwszy raz na Cisco Forum spodziewałem się dużej dawki nowych rozwiązań i technologii. Trudno mi było wyobrazić sobie tyle Cisco w Cisco, ale pojawili się także inni partnerzy, którzy w jakiś sposób nas uspokoili. Zakopane, czyli miejsce zorganizowania wydarzenia, do którego dotarliśmy po kilku godzinnej podróży, przywitało nas prawdziwą zimą. W chwili opuszczania domu, wokół panowała iście wiosenna aura, z kolei na Cisco Forum przyszło nam spotkać się z mroźnym powietrzem i śnieżnym krajobrazem.

Forum Meritum, czyli kto, co i dlaczego.

Mikołaj: Tegoroczna tematyka to „Internet of things” oraz coś zupełnie nowego – „Forum kobiet”.
Cisco na swój event zaprasza również także swoich partnerów technologicznych – w tym przypadku firmę Intel oraz innych producentów, z którymi współpracuje. W tym roku udało nam się również znaleźć firmę, która zajmuje się tzw. rewitalizacją sieci. Brzmi ciekawie, prawda? To jest coś, czego trochę brakowało na rynku usług IT. Dużą uwagę zwróciliśmy na stanowisko wspomnianego Intela, gdyż zaprezentowano najnowsze zabawki z piątej serii produktów NUC.
Tegoroczne Forum podzielone zostało na 4 ścieżki tematyczne:

  • Trendy Rynkowe,
  • Produkty i Rozwiązania,
  • Ścieżka Techniczna,
  • Ścieżka Partnerska.

Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i wykonywaną pracą, postanowiłem skupić się na wykładach ze ścieżek jak najbardziej technicznych, czyli Instant Access, Cisco Mobility Express, technologia iWan oraz BGP. Muszę przyznać, że ich poziom merytoryczny był w pełni satysfakcjonujący – prezentacje jaki i sami prowadzący byli świetnie przygotowani.

Jarek: Z racji zainteresowań technologiami wirtualizacji wszystkiego co się da, skupiłem się na ścieżce tematycznej związanej z Datacenter Nowej Generacji, gdzie tematami przewodnimi były Cisco UCS (rozwiązania serwerowe typu Blade) oraz Cisco ACI (Application Centric Infrastructure – SDN w wydaniu giganta technologicznego z San Jose). Nie zawiodłem się – świetni prelegenci z Cisco pokazali nowe sposoby budowania dynamicznych a zarazem prostych w obsłudze i niesamowicie skalowalnych infrastruktur.

Hasłem Forum był Internet Rzeczy trend rozwijający się dynamicznie od jakiegoś czasu, któremu przyświeca idea Internetu w którym podłączane do sieci dowolne urządzenia codziennego i biznesowego użytku, a nie tylko jak to było dotychczas wyłącznie komputery, tablety, telefony.

Dodatkową atrakcją były stoiska partnerskie, gdzie można było dowiedzieć się o wielu ciekawych rozwiązaniach, takich jak kolejna generacja @IntelNUC czy usługa rewalityzacji serwerowni, w ramach której ekipa specjalistów robi porządek w okablowaniu szaf rack. My oczywiście mamy idealnie uporządkowane okablowanie, które co środę sprawdzamy czy jest zgodne z #CableWednesday promowane przez @ciscoDC.

A prócz konferencji…

Mikołaj: Na forum, prócz stoisk bezpośrednio związanych z IT, znalazły się także inne – np. stanowisko z symulatorem dachowania. Kto nie miał okazji przeżyć tego na żywo, mógł tego spróbować w warunkach laboratoryjnych. Jak dla mnie to bardzo fajny pomysł.
Na Cisco Forum tradycją są także wieczorne imprezy oraz koncerty. W tym roku mieliśmy zobaczyć i usłyszeć takich artystów jak TSA i Enej. Oczywiście po koncertach impreza się nie skończyła i mnóstwo ludzi bawiło się rana… w tym i my. 🙂 Niestety nadszedł piątek – ostatni dzień Forum – i trzeba było opuścić Zakopane.

Jarek: W przerwach od wykładów można było się oderwać od tematów przewodnich wydarzenia i wybrać się np. do symulatora dachowania przygotowanego w samochodzie marki Smart – niezapomniane przeżycie.
Bardzo mile byłem zaskoczony wieczorną imprezą, rangą dorównującą całemu wydarzeniu jakim było forum. Pierwszego wieczoru na żywo można było posłuchać zespołu TSA, zaś drugiego – Enej. Dla wielu uczestników była to nie lada gratka. Po występach można było udać do sali o jakże prawdziwej nazwie – „Piekiełko” – gdzie impreza trwała do białego rana.

Warto, nie warto?

Mikołaj: Było to moje drugie Cisco Forum i drugie, które zaliczam do udanych. Za rok na pewno też przyjadę. Doszły mnie jednak słuchy, iż miejscem spotkania nie będzie już Zakopane…

Jarek: Podsumowując była to świetna konferencja wracam z niej z głową pełną pomysłów, część z nich można wdrażać niemalże od razu. Niektóre będą wymagać uświadomienia większego grona w jakim kierunku podażą technologia, a ACI musi na razie poczekać aż Nexus 9000 będzie bardziej dostępny 🙂